Haberler

[ViDEO] Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Başbakan Davutoğlu ile görüştü

Türkiye’de resmi temaslarda bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Çankaya Köşkü’nde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştü.

Ukrayna cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Poroşenko ile Başbakan Davutoğlu’nun; iki ülke arasındaki ortak projeler, ticari ve iktisadi işbirliği, enerji ve ulaştırma alanında iki ülke arasındaki işbirliğinin perspektiflerini ele aldığı bildirildi.

Görüşmede piyasaların karşılıklı açılması ve ikili ticaretin artırılması üzerinde duran Poroşenko, Ukrayna ile Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin hızlandırılmasının önemine dikkat çekti.

Poroşenko ile Davutoğlu, enerji altyapısının geliştirilmesi, yer altı doğal gaz depoları ve ortak enerji projeleri geliştirme konusunda işbirliği yapılması konusunda uzlaştı. Öte yandan Poroşenko, Ukrayna’nın geniş yeraltı doğalgaz depolama imkânları hakkında bilgi verdi.

Ukrayna ve Türkiye’nin transit geçiş ve taşımacılık potansiyelinin önemine vurgu yapan Poroşenko ile Davutoğlu ve Türkiye uluslararası trafikte işbirliğini genişletmeye karar aldı.

Poroşenko ayrıca, Ukrayna’nın nükleer enerji alanında bilim ve yüksek öğrenim potansiyeli hakkında Başbakan Davutoğlu’nu bilgilendirerek Türk öğrencilerin Ukrayna’da eğitim alabileceklerini belirtti.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu