Haberler

[VİDEO] Poroşenko, TBMM’nin “Kırım soykırımını” tanımasını istedi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 1944 Kırım Soykırımı’nı tanımasını istedi. Poroşenko iki günlük Ankara resmi ziyareti kapsamında, Türkiye’de yaşayan Ukraynalı ve Kırım Tatar topluluklarının temsilcileri ile bir araya geldi. Ardından TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile makamında baş başa görüşen Ukrayna lideri, 1944 Kırım Soykırımı’nı tanımasını istedi.

Ukrayna ile Türkiye parlamentoları arasındaki işbirliğinin hem ikili düzeyde hem de uluslararası kuruluşlar dâhilindeki derinleştirilmesi gerektiğini belirten Poroşenko, ilhak edilen Kırım’da insan hakları ihlallerine karşı verdiği destekten dolayı Türkiye’ye teşekkür etti.

Kırım’ın dünya kamuoyunda gündemde tutulması için TBMM Başkanı Kahraman’ın desteğini isteyen Poroşenko, TBMM’nin Kırım’ın ilhakı ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliği konusunda verdiği desteğin önemine vurgu yaptı.
İsmail Kahraman ise kısa süre önce Türk Parlamentosu’nda Ukrayna ile dostluk grubunun oluşturulduğunu bildirdi.

Görüşmede, Kırım Tatarları İşlerinden Sorumlu Ukrayna Cumhurbaşkanı Temsilcisi ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile Dünya Kırım Tatarları Kongresi Başkanı ve Ukrayna Milletvekili Rıfat Çubarov da hazır bulundu.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu