Haberler

[VİDEO] Türk polisinden 8 Mart hediyesi kadınlara meydan dayağı!

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” dolayısıyla İstanbul’da Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanmak isteyen bir grup kadına polis orantısız müdahale etti. Biber gazı kullanan polis çok sayıda kadını da yerlerde sürüyerek gözaltına aldı.

Mitingin yasaklanması nedeniyle basın açıklaması yapacaklarını söyleyen gruba açıklama için de izin vermeyen polis sert bir biçimde; plastik mermi, biber gazıyla müdahale etti.

Polisin şiddeti sırasında AFP muhabiri Ozan Köse de plastik mermiyle yaralandı.

“SİZ GİDİN ERKEKLERİNİZ GELSİN”

Bazı kadınlar gözaltına alınırken, polisin kendisine tepki gösteren kadınlara “Siz gidin, erkekleriniz gelsin” sözleri dikkat çekti. Polis “özgürlük için direnişteyiz” diyen kadınları özgürce döverek direnişlerini kırdı. Polis İskele meydanını tümüyle boşaltırken, haber takibi yapan gazetecileri de engelliyor. Engellenen Türk basını ise olayı görmemeyi tercih etti.

Polisin dayağı sırasında bazı kadınlar bayıldı. Polisin gözaltı işlemleri ise kadına şiddetin adet olduğu Türkiye’de kimsenin tepkisini çekmedi.

İstanbul Valiliği, Kadıköy’de yapılacak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yürüyüş ve mitingine izin verilmeyeceğini açıklamış, İstanbul 8 Mart Kadın Platformu karara tepki göstermişti.

4 Mart Cuma günü basın açıklaması yapan Platform 6 Mart’ta saat 12.00’de Kadıköy rıhtımda buluşacaklarını duyurmuştu.

www.ukraynahaber.com.ua

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu