Haberler

IMF, Ukrayna’yı uyardı: Reform yoksa para da yok

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Ukrayna ile işbirliğin devamının yolsuzlukla mücadele ve reformların hayata geçirilmesine bağlı oluğunu söyledi.

Ukrayna devletinin başladığı reformları yarıda bırakma geleneğini tekrarlama riski taşıdığına dikkat çeken Christine Lagarde, ülkede son dönemde yaşanan gelişmeler nedeniyle endişelerini dile getirdi.

Lagarde, “Devlet yönetim sisteminin reform yapma kabiliyetinin zayıflaması, yolsuzlukla mücadelenin yavaşlaması, siyasi oluşumun yasallığının yitirmesi ve kanunların etkisinin azalmasından dolayı endişe duyuyorum. Reformların canlandırma gayreti olmadan, yolsuzlukla mücadeleyi arttırmadan para fonunun Ukrayna ile işbirliği programının nasıl devam edeceğini ve Ukrayna programını nasıl başarıya götüreceğini anlamak zor.” ifadelerini kulandı.

Ukrayna’da iktidarın yeniden reform yoluna girmesi gerektiğine vurgu yapan Lagarde, yardım paketlerinin askıya alınabileceği mesajını verdi.

Ukrayna ekonomisinin toparlanması için IMF 11 Mart 2015’te toplam 17,5 milyar dolarlık yardım programını onaylamıştı. Kredinin ilk 5 milyar dolarlık dilimini 13 Mat’ta 2015’te ve ikinci dilimi 1,7 milyar doları 4 Ağustos 2015’te serbest bırakmıştı. Ülkede yerel seçimler arifesinde 2 Ekim’de incelemeye gelen IMF, vergi reformu ve 2016 bütçe tartışmaları nedeniyle süreci askıya almıştı. IMF heyeti 1,7 milyar dolarlık üçüncü dilim öncesinde, para politikası, bankacılık sektörü, yolsuzlukla mücadele, özelleştirme ve emeklilik reformu konusu üzerinde görüşmeler devam ediyor.

Öte yandan, Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Aivaras Abromavicius’un, yolsuzlukla mücadele ve mali reformlar sırasında karşılaştığı baskılar nedeniyle istifasını sunması, bazı bakanların istifa edeceği ve hükümetin düşeceği yönündeki söylentiler IMF ile Ukrayna görüşmeleri önünde engel teşkil ediyor.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu