Haberler

[VİDEO] Ukrayna’nın Eurovision elemelerinde Türk kızı finalde

Ukrayna’yı bu sene İsveç’in başkenti Stockholm’de yapılacak 61. Eurovision Şarkı yarışmasında Kırım Tatarı şarkıcı Jamala temsil edebilir.

Ön elemeleri en yüksek puanla geçen Jamala ve ‘1944’ adlı şarkısı finale kaldı. Şarkıda Türkçe sözler de bulunuyor.

Şarkısında 1944’te Kırım Tatar halkının yaşadığı trajediye dikkat çeken Jamala, jüri ve izleyicilerden aldığı en yüksek puan ile adını finale yazdırdı.

Jamala, STV kanalındaki Eurovision elemeleri öncesinde yaptığı konuşmada, “Kanımca, son yıllarda Eurovision’da Ukrayna’yı ferasetsizce seçilen şarkılar temsil etti. Bu şekilde bir eleştiri getirdiğim için affedin biliyorum, Ukraynalılar çok neşeli insanlar ama hayat neşeden ibaret değil. Bu şarkı benim ailemin hikâyesi. Dedem İkinci Dünya Savaşı’nda cephedeydi. Ben bu hikâyeyi yalnız başına zorla sürgüne gönderilen büyükannem Nazlıhan’dan dinledim. 18 Mayıs 1944’te, büyükannem küçük çocuklarıyla birlikte Kırım’dan Orta Asya’ya sürüldü. Kızı yolda öldü, kızını defnetme imkânı bile bulamadı. Sadece özel hikâyeler bamteline dokunabilir” dedi.

Jamala’nın ‘1944’ şarkısının Türkçe nakaratı ise: “Yaşlığıma toyamadım, Men bu yerde yaşamadım, Vatanıma toyamadım” şeklinde. Ukrayna’yı Eurovision’da temsil edecek şarkı ve şarkıcı, 21 Şubat’ta yapılan ülke finalinde belirlenecek.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu