Haberler

Batılı elçiler Abromavicius istifasına tepki gösterdi

Ukrayna’da bulunan dokuz batı devletinin elçisi, Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Aivaras Abromavicius, yolsuzlukla mücadele ve mali reformlar sırasında karşılaştığı baskılar nedeniyle istifası üzerine ortak bir bildiri yayınlayarak üzüntülerini dile getirdi.

Fransa, Kanada, Almanya, İtalya, Litvanya, İsveç, İsviçre, İngiltere ve ABD elçilerinin tarafından yayınlanan bildiride, Abromavicius ve profesyonel ekibi sayesinde; ekonomik reformların uygulanmasında, IMF programının gerekleri, Ukrayna ekonomisindeki kronik yolsuzluk ortadan kaldırılması ve istikrarın sağlanması alanında önemli ilerlemeler elde edildiği belirtildi.

Batı ülkelerinin büyükelçileri, Ukraynalı yetkililerden; küçük farklılıkları, çıkara dayanan bencilce yaklaşımların bir kenara bırakmalarını istedi.

Aslen Litvanya vatandaşı olan Abromavicius, 2014 yılı Aralık ayında Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun imzaladığı kararnameyle, Ukrayna vatandaşlığına alınmış daha sonra Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı görevine getirilmişti.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu