DünyaHaberler

İşte Putin’in Türkiye’ye karşı imzaladığı ekonomik yaptırımlar ve süresi!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’ye karşı uygulanacak ekonomik önlemler kararnamesini imzaladı.

Türkiye hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Rus Su-24 uçağı Türk F-16 jetleri tarafından Suriye’de düşürülmüştü. Yaşanan bu olay ardından yaşanan Rusya, Türkiye’ye karşı ekonomik önlemler alacağını duyurmuştu.

Putin’in imzaladığı kararnameyi Rus basını söyle duyurdu: Rusya, Türkiye’nin sırtımıza bıçak vurmasına cevap verdi.

Alınan önlemler:

Türkiye’de üretilen ürünlerin Rusya’ya girişi yasaklansın ya da kısıtlansın. (Avrasya Ekonomik Birliği’nin (AEB) öngördüğü izne göre şahsi kullanım ürünleri kapsamayacak)

– Türkiye yargı yetkisinin altında olan kuruluşların Rusya’daki faaliyetleri yasaklansın ya da kısıtlansın

– Rusya’daki işverenlerin 31 Aralık 2015 tarihine kadar hukuki anlaşması bulunmayan Türkiye vatandaşı işçileri 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren işe alması yasaklansın.

– 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türkiye ile Rusya arasında vizesiz seyahat durdurulsun. Bu karar geçici izni olan ve ikametgahı olan Türkiye vatandaşlarını kapsamayacak. Ayrıca bu karar diplomatik amaçla Rusya’ya gelen ve konsolosluklarda çalışacak Türkiye vatandaşlarını da kapsamayacak.

Tur operatörlerine ve Tur ajanslarına, Türkiye’yi ziyaret edeceklere Rus vatandaşlarına tatil turlarını satmaması emrediliyor.

Hükümete verilen talimatlar:

– Kararnameye tabi olan ürün ve verilen hizmetler, ayrıca işverenler tarafından tespit edilsin

– Türkiye’ye karşı önlemlere tabi olmayacak ürün ve verilen hizmetlerin kontratları tespit edilsin

– Güvenliği sağlamak adına Rusya – Türkiye arasındaki charter uçuşları yasaklanacak ve Türk taşımacılara karşı kontrolün artırılması için önlemler alınsın.

– Limanlarda ve Rusya’nın Azov ve Karadeniz sularındaki limanlarda taşıma güvenliği kontrolleri artırılsın. Ayrıca Rusya sularında gemilerin izinsiz bulunması ve geçiş yapması önlensin.

Kararname 28 Kasım’da açıklandı ve yürürlüğe girdi. Kararname iptal edilene kadar geçerli olacak.

YAPTIRIMLAR UZUN DÖNEM DEVAM EDECEK

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, Türkiye’nin diretmesi durumda yaptırımların uzun dönem devam edeceğini söyledi.

Puşkov, Rusya – Türkiye arasındaki krizin tırmanmasıyla ilgili Rus televizyonuna açıklamalarda bulundu. Puikov, “Bence, ilişkilerimizin uzun süreli soğumasına hazır olmalıyız.” dedi. Birçok konunun Türkiye’nin ilerleyen dönemdeki davranışına bağlı olacağını belirten Puşkov, “Özür dileyip, son derece düşüncesiz bir karar olduğunu kabul etmek yerine, Türkiye zorlamayı seçerse ve eğer kendi bildiğinde diretirse tabi ki yaptırımlar uzun dönem devam edecek.” diye konuştu.

CIHAN | MOSKOVA

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu