Haberler

Kiev: Rusya’dan gaz alımını durdurduk

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenük, Rusya’dan doğalgaz alımının durdurulması için, Ukrayna ulusal enerji şirketi Naftogaz’a talimat verdiklerini söyledi.

Başbakan Arseniy Yatsenük, bugün gerçekleşen bakanlar kurulu toplantısında, Rusya’da doğalgaz almaktan vazgeçtiklerini açıkladı. Rusya’nın kendilerine doğalgaz tedarikini durdurmadığını aksine kendi inisiyatifleriyle Rus doğalgazını almayı bıraktıklarına dikkat çeken Yatsenük, Avrupa’daki ortaklarından alınan doğalgazın daha hesaplı olduğunu bildirdi.

Ülkesinin doğalgaz tüketiminin yüzde 20 oranında azaldığına dikkat çeken Yatsenük, bunu hükümetin fiyat politikası, sübvansiyonlar, enerji sektöründe yapılan reformlar ve enerji verimliliğiyle sağlandığını ifade etti.

Konuya ilişkin Gazprom Başkanı Aleksey Miller ise yaptığı açıklamada; “Ukrayna enerji şirketi Naftogaz, ödemesini yaptığı tüm gazı kullandı ve yeni gaz alımı için ödeme yapmadı. Bu nedenle Ukrayna’ya gaz sevkiyatını bu sabah durdurduk.” demişti.

Ukrayna Enerji Bakanı Vladimir Demçişin ise daha önce yaptığı açıklamada, yer altı depolarındaki doğalgaz stoklarının yeterli seviyede olduğu gerekçesiyle Rus doğalgazına ihtiyaç duyulmadığını söylemişti.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu