Haberler

[VİDEO – GÜNCELLENDİ] Türk ordusu, Suriye sınırında bir SU-24 düşürdü

Türk F-16’ savaş uçakları Hatay’ın Yayladağı ilçesi yakınlarında bir SU-24 savaş uçağını düşürdü. Hatay’ın Kızıldağ bölgesi Murtlu mevkiinde Türkmenlere yönelik bomba yağdırdığı belirtilen bir savaş uçağının düşürüldüğü, pilotlardan birisinin ise paraşütle atladığı ifade ediliyor.

Suriye sınırında Rusya’ya ait SU-24 tipi savaş uçağının düşürülmesinin ardından Genelkurmay Başkanlığı bir açıklama yaptı.

Genelkurmay Başkanlığı’nın konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir.

Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

PUTİN: GÜVENLİK KONSEYİ’Nİ ACİL TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Türkiye-Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesi üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı.

RUS BASINI: UÇAĞIN KİMLİĞİ BELİRSİZ
Suriye-Türkiye sınırında bir savaş uçağının düştüğü haberi, Rusya basınında da son dakika olarak verildi. Interfax, Ria Novosti ve Sputnik gibi Rus haber kaynakları, uçak haberini son dakika gelişmesi olarak verdi.

Rus resmi makamlarından herhangi bir bilgilendirme yapılmazken, haber Türk televizyonlarına dayandırılarak verildi. Haberlerde uçak için “düşürüldü” yerine “düştü” ifadesi kullanıldı. Uçağın kime ait olduğunun ise bilinmediği kaydedildi.

CİHAN | HATAY

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu