Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Medya

[VİDEO CANLI YAYIN] İpek Medya Grubu’ndan canlı yayın

Destek için toplananların sayısı artıyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebiyle Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğince kayyım atanması kararına tepkiler sürüyor. İpek Medya Grubu önündeki gelişmeleri Bugün televizyonunun canlı yayını ile ekranlara taşıyoruz.

 

Polis, milletvekilini Koza İpek binasına almadı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Şenal Sarıhan, Koza İpek Holding ve İpek Medya Grubu’na kayyım atanmasına tepki göstermek ve medya çalışanlarına destek ziyaretinde bulunmak istedi. Fakat, CHP’li vekil polis ekiplerince holding içine alınmadı. Polis ekiplerince içeri alınmayan Sarıhan, kısa süreli bir şaşkınlık yaşadı.

Destek vermeye gelenlere biber gazlı müdahale

Koza-İpek Holding’in Ankara Yenimahalle’deki yönetim binası önünde bir grup, öğle saatlerinde destek için toplandı. Polis; bina önünde toplanan kalabalığa, megafonla, binanın girişini ve kapanan yan yolu trafiğe açması yönünde uyarıda bulundu. Çevik kuvvet ekipleri daha sonra yol üzerinde bulunan grubu uzaklaştırmaya çalıştı. Bu sırada polisle destekçi grup arasında arbede çıktı. Polis, arbede sonrasında kalabalığa biber gazıyla müdahale etti. Bina önünden uzaklaştırılan grubun bekleyişi sürüyor.

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdülhamit Bilici’den destek ziyareti

Bugün gazetesi, Bugün TV, Kanaltürk TV ile Millet gazetesinin de içinde olduğu Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere Kayyım atanmasına tepkiler sürüyor. Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdülhamit Bilici, kayyım atanan İpek Medya Grubu‘na destek ziyaretinde bulundu. Eski bagajları çok kurcalamadan, asgari demokratik standartlarda buluşmalıyız diyen Bilici, “Karamsar kimse olmasın. Demokrasiyi öğreniyoruz. Türkiye demokrasiden geriye dönmeyecek.” dedi.

Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven’den destek ziyareti

Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven, “Burada basın özgürlüğünde söz edeceğiz ama Türkiye’de maalesef can güvenliği yok, bir de buna mal güvenliğinin olmaması eklendi. Şu an Türkiye’de bir orman hukuku uygulanıyor. Orman hukuku demek anayasal düzenin, hukuksal düzenin olmadığı bir kargaşa demek. Bu kargaşa durumunda toplumun çeşitli kesimleri ancak öz savunma yaparak, birbirlerini destek olarak ayakta kalabilirler.” dedi.

Akın İpek’in kız kardeşi holding binasına geldi

İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek’in kız kardeşi Zenginer, holding binasına geldi. Destek için bina önünde toplanan vatandaşlar Zenginer’e sevgi gösterisinde bulundu. Bunun üzerine duygulanan Zenginer, toplanan vatandaşlara seslenerek, “Bugüne kadar bir damla gözyaşı dökmedim. Ama şu anda bu insanları gördüğüm zaman gerçekten ağlamak istiyorum. Hepinizden Allah razı olsun.” dedi. Zenginer, daha sonra holdind binasına girdi.

Mahmut Tanal polisin tebliğ yetkisi yok

Polisin tebliğ yetkisi yok. Mahkeme kararının fotokopisini almış gelmiş size tebliğ ediyorum. Yangından mal kaçırma gibi bir uygulama. Şimdi gitti evraklarını tamamlamaya çalışacaklar. Evrak yok. Ben memurum yetkiliyim diyen kişinin yetki belgesi yok. Ben mahkemeye girmem için yetki belgem olması lazım. Savcılık tarafından mahkeme tarafından yetkilendirilmesi lazım. Kendisine vazife olmayan kişiler. Polis posta memuru gibi kullanılamaz. Memur adliyede çalışan memurdur.

Sivil polisler İpek Medya Grubu’nda

Sivil polisler mahkeme kararını tebliğ etmek istediklerini söyleyerek İpek Medya Grubu binasına geldi. CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal polisin böyle bir yetkisi olmadığı gerekçesi ile itiraz etti. Polis protestolar eşliğinde binaya girmeye çalıştı. İpek Medya Grubu avukatları polislerden ‘elden belgeyi tebliğ yetkisi’ sordu. Belge gösteremeyen ve binaya alınmayan polisler araçlarına binerek geri döndü.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Turgay Olcayto destek ziyareti

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, “Medya Türkiye’de demokrasinin yeşermesini istemiyorlar. Seçimden sonra da olayların kolayca ortadan kalkacağını düşünmüyoruz. Olsa olsa koalisyon olacak. Ondan da nasıl bir rejim çıkar tartışacağız. Batı’daki 8 meslek örgütü bizdeydi. Onlarla görüşmeler yapıldı. Merkezi Newyork’ta olan gazetecileri koruma derneği ile de görüşüyoruz. Her türlü mağduriyeti olan arkadaşımızın yanında olacağız. ” dedi.

Nazlı Ilıcak’dan destek ziyareti

Bugün Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak, Koza İpek Holding’e kayyım atayarak yayın organlarını susturma çalışmasına karşı destek vermek üzere Mecidiyeköy’deki İpek Medya binasına geldi. Ilıcak, “Sözlerime ilk önce Akın İpek’i tebrik ederek başlamak istiyorum. Havuz medyasına dalmadı. İlkelerinden taviz vermedi. Keser döner sap döner gün gelir hesap döner. En önemli merhale 1 Kasım’dır. 1 Kasım’dan sonra hep birlikte ne hale geldiklerini seyredeceğiz. Medyadan belliki çok korkuyorlar. MİT TIR’larıyla silah kaçırmışlar. Ortaya çıkmış. İstiyorlar ki herkes buna darbe desin istiyorlar. Yaşananlara ses çıkarmayan meslektaşlarımıza diyorum ki susma sustukça sıra sana gelecek.”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan’dan destek ziyareti

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan destek vermek için İpek Medya Grubu’na geldi. Adan, “Önümüzde 1 Kasım seçimleri daha adaletli bir Türkiye’nin ortaya çıkmasını temenni ediyoruz. Herkesi korkutuyorlar. Bu türkiye’ye yakışan bir tutum değil. Bu gaspın hesabını halkımız soracaktır. Yüreğimiz sizinle bu meselenin hesabını Cenab-ı Allah inşallah MHP’ye nasip eder.  Bu bir hukuk gaspıdır. Önümüzde 3 günlük süreç var. Ülkenin her ferdine bu hukuksuzluğu yansıtmaktan başka çare yok. Hukuksuzluk her bakımdan devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetim tarzı bütünlüğü, yurtdışındaki durumlara endeksli değil. Birilerini korumaya endeksli.” dedi.

Hasan Cemal’den destek ziyareti

Koza İpek Holding’e kayyım atama kararı ile medya grubuna yönelik susturma eylemine karşı, tepkiler sürüyor. Gazeteci Yazar Hasan Cemal’de İpek Medya binasına gelerek çalışanlara destek verdi. Önemli açıklamalarda bulundu. Hasan Cemal, “Kara bir gün yaşıyoruz. Gazeteciler olarak biz özgürlüğümüzü alacağız. Meslektaşlarımla dayanışma için buradayım. Şunu da görüyorum. Az önce Can Dündar yazı işleriyle birlikte geldi. Burdaydı. Bundan sonra bizim ortak platformumuz demokrasi ve özgürlük olacak. Bunun işaretlerini görüyorum. Bugün alınan karar özgürlüğe bir darbedir. Seçim sandığında da çok önemli bir ders vereceğiz. 7 Haziran herşeyi ortaya koydu. 10 puan birden sarayın notunu kırdı. 1 Kasım’da sandık demokrasi ve özgürlük sorununu çözecektir.”

Cumhuriyet gazetesinden destek ziyareti

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve yayın ekibi, yönetimine kayyım atanan İpek Medya Grubu’na destek ziyaretinde bulundu. Yayın ekibiyle birlikte Mecidiyeköy’deki İpek Medya Grubu binasına gelen Can Dündar, burada Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt ve Bugün TV Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros ile görüştü.

Gazeteciler Cemiyeti: Endişe ve korku verici

Gazeteciler Cemiyeti, Koza Holding ve İpek Medya Grubu’na kayyım atanmasını ‘ehlileştirme operasyonu’ olarak değerlendirip kınadı. Cemiyet Başkanı Nazmi Bilgin, “Anlaşılan İpek Medya Grubu’na yönelik gözdağı ve susturma operasyonunda sıra tüm grubu havuz medyası’haline getirme aşamasına gelmiştir. Sergilenen baskıcı zihniyet endişe ve korku vericidir” dedi.

Vatandaşlardan özgür medyaya destek

Özgür basını susturmaya yönelik faaliyetler kapsamında Koza İpek Grubu bünyesindeki şirketlere kayyım atanması yalnızca medya mensuplarını değil, vatandaşları da harekete geçirdi. Sabah saatlerinden itibaren Kanaltürk ve Bugün TV’nin bulunduğu binanın önüne gelen vatandaşlar, ‘Özgür basın susmaz’, ‘Bugün susmaz, ‘Kanaltürk susmaz’ şeklinde dövizler taşıdı. Bugün ve Millet gazetelerini de taşıyan vatandaşlar, kayyım kararına tepki gösterdi. Binaya da büyük bir Türk bayrağı ile ‘Susmayacağız’ yazılı büyük pankartlar asıldı. Sabah saatlerinden itibaren destek için Can Dündar ve Hasan Cemal gibi isimler de binaya geldi.

Avukatlar kararla ilgili açıklama yaptı

Bilirkişi raporundaki iddiaların soyut olduğunu belirten avukatlar somut bir verinin olmadığını açıkladı. Daha önce iki tane dosyayı savcıya teslim ettiklerini açıklayan avukatlar iddia edilen her isnata cevap verildiğini kaydetti. Bu kadar basit gerekçelerle saygın bir kuruma kayyım atanmasının hukuku aygun görmediklerini anlatan avukatlar yapılan işleme tepki gösterdi. Kurumun avukatlarından Hakan Yıldız da, iki yıldır tüm belge ve bilgilerin istenildiği şekilde verildiğini ifade etti. Avukat Yıldız, bilirkişi raporundaki bir paragrafı okuyarak “Mükemmel olmak, makul şüphe için, kuvvetli şüphe için yeterliymiş. Bu kurum mükemmel olduğu için bugün bunlara maruz kalmıştır” dedi.

Çevik kuvvet İpek Medya Grubu önünde

Yönetimine kayyım atanan İpek Medya Grubu’nun Mecidiyeköy’deki binasının önüne çevik kuvvet ekibi geldi. Canlı yayınları fark eden polis aracı yol kenarına park ederek beklemeye başladı. Bu arada İpek Medya çalışanları da, pankart, slogan ve alkışlarla kayyım atanmasını protesto etti.

PAK Medya Sendikası’ndan ‘Özgür Basın’ nöbeti

Kararın ardından İpek Medya grubuna destek olmak için Ankara’dan gelen PAK Medya işçileri Sendikası Başkanı İsmail Topçuoğlu, “Bir emekçi temsilcisi olarak doğru habere dürüst insanlara insanlara sahip çıkmak için buradayız. İpek Medya Grubu, Türkiye’nin geleceğine ışık tutan bir medya grubu. Özgür medya susarsa bundan sonrası tutsak bültenler medyayı oluşturur. Çeşitlilik bizim için önemli. sofrada ne kadar çok çeşit ikram varsa misafiri o kadar çok memnun edersiniz. Özgür  medya olmadan demokrasiden söz etmek mümkün değildir. Buradaki çalışan arkadaşlar adeta nöbet tutuyorlar. Ben acaba böyle birşey havuz medyasının başına gelse kaç kişi nöbet tutar merak ediyorum. Ama buradaki emekçiler dün sabaha kadar nöbet tutup bugünde işinin başında işlerini yapıyorlar.

Destek için toplananların sayısı artıyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebiyle Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğince kayyım önünde toplandı. Ellerinde Bugün ve Millet gazetesinin manşetlerini açan kalabalık, tepkilerini bekleyerek gösteriyor. Vatandaşlar, Koza İpek Holding binası önüne destek için gelmeye devam ediyor. Yoldan geçen araçlar da korna çalarak bekleyenlere destek veriyor. Bu arada Koza İpek Holding binası önünde bir polis aracının beklediği de gözlendi.

CİHAN – ZAMAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]