Haberler

[İNDİR] ‘Türkiye’de insan hakları sistematik olarak ihlal ediliyor’

Dünyanın en saygın gazeteleri arasında gösterilen İngiliz The Guardian, Türkiye’de özellikle Hizmet Hareketi’ne yönelik baskıları konu alan bir rapora dair bir haber yayımladı. [Haberin kaynağı için tıklayınız]

Üst düzey İngiliz hukukçuların raporuna göre Türk Hükümeti Gülen Hareketi’ne karşı sistematik insan hakları ihlalleri işlemektedir. [Raporun orijinali için tıklayınız]

Eleştirel rapora göre AKP hükümeti “kukla” mahkemeler kurarak web sitelerini sansürlemiş, ifade hürriyetini kısıtlamış ve Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan’ın yakın çevresi hakkındaki yolsuzluk soruşturmalarının üstünü örtmüştür.


 

Ayrıca raporda Hizmet Hareketine mensup olduğu iddia edilen 40 bin kamu görevlisinin görev yeri değiştirilmiş ve kitlesel gözaltı ve tutuklamalar belgelenmiş.

Hizmet hareketine mensup olan gazeteciler, medya yöneticileri, polis ve yargı mensuplarının, tehdit altında olmaları, tutuklanması, özgürlük ve güvenlik hakkı ihlalleri duyulan endişe ifade getirilmiş.

Rapora göre medya ve ceza sistemi özellikle hedef alınmıştır. Radyo ve TV kanalları kapatılmış, mahkeme kararı bile olmaksızın sosyal medya içeriklerinin kaldırıldığı belirtilmiştir.

MAĞDURLAR AİHM’E BAŞVURSUN

Raporun yazarlarından Muhafazakâr Parti milletvekili Sir Edward Garnier, Türk mahkemelerinin hak ihlallerinin giderilmesi hususunda gerçekçi bir imkân sağlamadığını ve mağdurların doğrudan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracağını belirtiyor.

Habere konu raporda İngiltere Yüksek Mahkeme eski Başkanı Lord Woolf, Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu eski üyesi Sir Jeffrey Jowell, İngiltere ve Galler eski Başsavcısı Sir Edward Garnier ve insan hakları ve medya hukuku alanında uzman avukat Sarah Palin’in imzaları bulunuyor. Temel hak ve hürriyet ihlallerinin detaylı olarak ele alındığı raporda, AKP hükümeti tarafından uygulanan ihlallerin baş hedefinin Fethullah Gülen‘den ilham alan Hizmet Hareketi ve medya olduğu belirtiliyor.

BAŞ HEDEF FETHULLAH GÜLEN

Söz konusu rapor İngiltere Yüksek Mahkeme eski Başkanı Lord Woolf, Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu eski üyesi Sir Jeffrey Jowell, İngiltere ve Galler eski Başsavcısı Sir Edward Garnier ve insan hakları ve medya hukuku alanında uzman avukat Sarah Palin’in imzaları bulunuyor.

Temel hak ve hürriyet ihlallerinin detaylı olarak ele alındığı raporda, AKP hükümeti tarafından uygulanan ihlallerin baş hedefinin Fethullah Gülen‘den ilham alan Hizmet Hareketi ve medya olduğu belirtiliyor.

Rapor, hükümetin bu bağlamda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni (AİHS) ve Türkiye’nin taraf olduğu diğer insan hakları sözleşmelerini ihlal ettiğine dikkat çekiyor.

Raporun yayınlanması akabinde The Guardian muhabirinin ulaştığı Türk büyükelçiliğinin de sorularını cevapsız bıraktığı bildirildi.

UKRAYNA HABER

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu