Haberler

Rusya ve Ukrayna’dan yeni yaptırım: Uçuşlar karşılıklı iptal edildi

Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi ve Doğu Ukrayna’da, Rusya yanlısı ayrılıkçılarla devam eden çatışmaları gerekçe gösteren Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenük, Rus hava yolu şirketleri Aeroflot ve Transaero’nun da aralarında bulunduğu 25 kadar şirketin Ukrayna’ya uçmalarını yasakladı.

Karara sert tepki gösteren Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev de Ukrayna’nın yaptırımlarına misli ile karşılık verilmesi içinkarşı yönde adım atarak Ulaştırma Bakanlığı’nı uçuşların iptali için görevlendirdi.

Ukrayna’nın kararına karşılık Rusya hükümeti de benzer şekilde Ukrayna uçaklarının Rusya’ya girişini engelleyecek.

Ukrayna Bakanlar Kurulu, Başbakan Arseniy Yatsenük’un imzası ile önceki gün yaptığı açıklamada Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi (RNBO) kararı uyarınca tüm Aeroflot ve Transaero gibi dev havayolu şirketleri dahil tüm Rus şirketlerin Ukrayna’ya uçuşlarına yasak getirildiğini duyurmuştu.

Karar gereğince Ukrayna üzerinden transit yük taşıyan askeri ve askeri yük taşıyan Rus uçaklarının geçişi de yasaklandı.

Aeroflot, 25 Ekim’den itibaren kış döneminde Ukrayna uçuşlarının iptal edildiğine dair notayı aldıklarını açıkladı.

Aeroflot’la birlikte Rusya’nın 25 havayolu şirketi yaptırım kapsamına alındı. Rossiya, Donavia, Orenburg Airlines, Transaero ve S7 yaptırım listesinde yer alan şirketlerden.

UKRAYNA HABER

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu