Haberler

NATO, Kiev’de temsilcilik açacak

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko başkanlığında gerçekleşen, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi (RNBO) toplantısına Ukrayna’da temaslarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de katıldı.

Ukrayna, bölgesel ve dünyadaki gelişmelerin ele alındığı RNBO toplantısının akabinde Ukrayna ile NATO arasında; stratejik işbirliğini belirleyen müşterek yol haritası, askeri ve teknik işbirliğinin güçlendirilmesi alanlarında bir dizi anlaşma imzalandı. Ayrıca yapılan anlaşmalarla birlikte NATO’nun Kiev’de temsilcilik açması da kararlaştırıldı.

Ukrayna’nın her ne kadar resmen NATO üyesi olmasa da işbirliğinin ortaklığın çok daha ötesinde olduğunun altını çizen Poroşenko, Ukrayna ile NATO arasında imzalanan askeri ve teknik işbirliği anlaşmalar ve deklarasyonların daha efektif ve koordineli çalışmalara imkân sağlayacağını belirtti.

Stoltenberg, ziyaretinin ilk gününde Ukrayna’nın batısındaki Lviv bölgesinde Ukrayna ile NATO’ya üye ülkelerin birlikte düzenlediği arama kurtarma tatbikatına katılmıştı.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu