Haberler

Kırım’ı işgal eden özel Rus birliklerinin şimdi Suriye’de

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, geçtiğimiz hafta başkent Kiev’de gerçekleşen 12’inci Yalta Avrupa Stratejisi (YES) toplantısında Rusya Devlet Başkanı Putin’in, ‘Yeşil adamları’ olarak adlandırılan ve Kırım’ı kaşla göz arasında işgal eden özel birliklerin şimdi de Suriye’de olduğunu söyledi.

Uzmanlar bu gelişmenin Türkiye sınırında mültecilerin daha da artmasına neden olacağı öne sürerken Poroşenko, Avrupa’yı da içine alan Suriyeli mülteci krizinin Rusya tarafından kasten tetiklendiğini belirtti.

“Yeşil adamlar” olarak isimlendirilen; memleketi, adı sanı ve de rütbesi, olmayan şaibeli özel birliklerin Rusya ordusunun sadece yurt dışı operasyonlar için yetiştirdiği çok özel ve gizli bir birlik olduğu iddia ediliyor.

Moskova’nın son zamanda açıktan müttefiki Beşar Esed’e silah göndermesi mevcut desteğin artarak sürdüreceğini gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Meclis Anayasa Komisyonu eski Başkanı Burhan Kuzu, Twitter hesabından Dağlıca’daki terörist saldırıyla ilgili; “Gebertilen teröristlerin muayenesi mutlaka yapılmalıdır Görülecektir ki, önemli bir bölümü sünnetsiz.” açıklamaları acaba bu PKK’lı yeşil adamlar o yeşil adamlar mı sorusunu getirdi.

YUNUS ERDOĞDU | UKRAYNA HABER

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu