HaberlerSpor

Dövüş sanatları ve futbol sanatı

Tarih 24 Ekim 2010; Aykut Kocaman’ın teknik direktör olduğu Fenerbahçe Kadıköy’de ezeli rakibi Galatasaray ile karşılaşıyor.

Maçın ikinci yarısında Galatasaray ceza sahası içerisindeki bir pozisyonda Sabri Sarıoğlu rakibi İssiar Dia’ya aşağıdaki resimdeki hareketi yapıyor. Hakem Bülent Yıldırım bu harekete penaltı çalmazken daha sonrasındaki bir demecinde Aykut Kocaman bu fotoğrafın odasının duvarında asılı olduğunu söylüyor!

Tarih 30 Ağustos 2015; Zafer Bayramımıza denk gelen bir futbol müsabakası! Dünya yıldızlarını kadrosuna katarak büyük yatırım yapan Fenerbahçe, dünya yıldızı Samuel Eto gibi bir oyuncuyu kadrosuna katan Antalya Spor ile karşılaşıyor! Fenerbahçe 1-0 önde olduğu karşılaşmada ikinci golü ararken Antalyaspor’lu oyuncu aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi bir “dövüş sporu” hamlesi ile altı pas içerisinde gol vuruşu yapacak Nani’yi indiriyor! Hakem tekrar Bülent Yıldırım ve oyunu devam ettiriyor!

Bu net penaltı pozisyonu verilmeyen Fenerbahçe, kalesine gelen ilk şutla golü yiyor! Maç 1-1 devam ederken uzatma anlarında ve son saniyelerde Antalya Spor oyuncusu Kadir, Diego’nun önüne ayağını ve dizini koysa da müdahale etmemesine rağmen Diego kendisini yere bırakıyor ve kazanılan serbest atış sonucunda Luis Nani attığı gol ile galibiyeti getiriyor! Tabi bütün sosyal medya ve televizyon yorumcuları Fenerbahçe’nin hakem kararıyla maç kazandığını haykırarak yeni bir “algı tetikçiliği” oluşturma gayretine soyunuyor! Hâlbuki daha maça kadar Luis Nani ve Persie için ödenen ücretleri eleştirerek “yeminli mali müşavirlik” peşindeydiler!

Tabii ki böyle olunca Vitor Pareira’nın hatalarından ziyade bunları konuşmak zorunda bırakılıyor futbol kamuoyu! Aynı algı girişimcileri Antalya Sporlu, peş peşe fauller yapan ve tam üş kez rakibine tabanı ile sert giren, Zeki Yıldırım’a ve Antalya Spor’a hiç kart çıkmazken, Fenerbahçeli Nani ve Hasan Ali’ye kart çıktığının kıyaslamasını yapamaz! Eto’ya milyon avrolar veren Antalya Spor takımının sürekli yerde yatarak zaman geçirdiğini değerlendirmeye alamaz! Sanırım kötü tercihlere ve çok istediği gibi de oynayamayan Fenerbahçe’nin buna rağmen galibiyeti hak ederek söküp alması rahatsızlık seviyesini bu tür yollara tevessül etmeye sevk etmiş!

Oluşan gündem yukarıda bahsedilen olgular üzerinden geliştiğinden futbola çok yer kalmasa da değinmeden olmaz! Vitor Pareira elindeki geniş rotasyon şansını bir kez daha kullanmadı! Yorgunluğu ve riski bir arada kullanmaya devam etti! Doğru ve yanlışları bir aradaydı. Persie’yi sağ kanada yakın oynatarak kaleden uzaklaştırarak yanlış yaptı. İçeri girdiği pozisyonlarda ise savunma açığını kapamak üzere Josef De Souza’yı görevlendirdi! Bu hamlenin avantajı Mehmet Topal’ın “çapa” veya tabiri caizse “örümcek” rolüne geri döndü ve çok daha etkili ve iyi oynadı! İşte bu hamle yerine Souza’dan vazgeçip Ozan veya Alper tercihinden yana değişiklik yapsa oyun akışkanlığı ve savunma anlamında daha olumlu tablo ortaya çıkması daha ihtimal dâhili bir durum olurdu. Buna rağmen Persie dışa doğru dönerek kat ederek, servis yaparak bu rolde bile katkı verdi. Ama daha fazla verim almak varken kardan zarar etmeyi tercih etti Pareira.

YAVAŞ OYUN
Diego her ne kadar hep sorumluluk aldığından tercih edilse de, çok çalışsa da bal yapmayan arı misali oynamaya devam etti! Birçok hızlı akında etrafında 360 derece dönerek gelişebilecek atakları yavaşlattı, duran toplardaki etkisizliği devam etti, final vuruşlarında gene çok güçsüz ve etkisiz kaldı. Örneğin sonradan oyuna giren Volkan Şen birçok pozisyonda hızlı oynamaya gayret etse de takım buna ayak uyduramadı. Bundaki diğer sebep ise her ne kadar iyi özellikleri olsa da yavaş oynayan diğer oyuncu De Souza’nın tarzıydı!

Vitor Pareira’nın özellikle Ozan Tufan, Alper, Volkan Şen ve Markoviç’in “fundemental” eksikliklerini bireysel çalışmalar ile gidermesi, bu oyuncuları kullanarak oyun akışkanlığını ve oyun hızını yukarı çekmesi gerekiyor! Bu şekilde “fiziksel yıpranma” devam eder ve kötü sonuçlar alınabilir! Nani ve Persi her zaman maç kurtarmayabilir! Son bir örnek ile bu tezi desteklemek gerekirse; Nani her maç sarı kart ile muhatap olmak zorunda kalıyorsa, Diego çok faul yapıyorsa bu bir işarettir ve tamir edilmelidir. Tamir edilmezse Nani’nin futbol sanatı ile aldığı galibiyet rakiplerin dövüş sanatlarına üstün gelmeyebilir!

SERHAT KILIÇ | UKRAYNA HABER serhat_kilic_as@hotmail.com @serhat5407

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu