Haberler

Poroşenko, Brüksel’de Juncker ile görüştü

Belçika’nın başkenti Brüksel’de temaslarda bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile görüştü.

Poroşenko ile Juncker görüşmesinin başlıca gündemini Minsk barış anlaşması ve Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesindeki durum oluşturdu.

Görüşmenin akabinde gerçekleşen ortak basın toplantısında Poroşenko, Donetsk ve Lugansk bölgelerinde tüm tarafların gerçek adımlar atması, üstlenilen bütün yükümlülüklerini yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

“Sahte” bir ateşkes süreci değil gerçek ve kalıcı bir barış sağlanması için çalışılması gerektiğini ifade eden Poroşenko, AGİT ile işbirliği yaptıklarını ve ağır silahları bölgeden çektiklerini belirtti.

Rusya yanlısı ayrılıkçıları ateşkesi ihlal etmekle suçlayan Poroşenko, son 24 saat içerisinde 7 Ukrayna askerinin öldüğünü, 20 askerin de yaralandığını belirtti. Poroşenko taraflara acil olarak ateşkes çağrısında bulunarak AGİT’in bölgede gözlem yapmasına izin verilmesini ve tüm rehinelerin serbest bırakılmasını istedi.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu