Haberler

AB, Ukraynalıları vizeden muaf tutacak

Belçika’nın başkenti Brüksel’de temaslarda bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’den vize muafiyeti sözü aldı.

Poroşenko ile Juncker görüşmesinin önemli maddelerinden birisi de Ukraynalıların AB’de vizesiz serbest dolaşımı oldu. Konuya ilişkin Juncker, 17 Ağustos’ta Ukrayna tarafından bir rapor aldıklarını ve Ukrayna’nın vize muafiyeti alanında iyi bir ilerleme gösterdiğini ifade etti.

AB vizesini Ukraynalılar için tek taraflı olarak iptal etme kararı alamayacaklarına dikkat çeken Juncker, kararı her ülkenin kendisi alacağını kendisinin de şahsen olumlu yönde karar çıkması için gayret edeceğini dile getirdi.

Vize hususunda Ukrayna’nın iyileştirilmesi gerektiği noktalar olduğunu ifade eden Juncker, en önemli konunun reformlar ve yolsuzlukla mücadele olduğunu 2015 senesi sonuna kadar önemli gelişmeler olacağını kaydetti.

Vize muafiyeti konusunda ülkesine verdiği destek için Juncker’e teşekkür eden Poroşenko, Ukrayna üzerinden AB’ye mülteci göçü riski bulunmadığı konusunda güvence verdi.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu