Haberler

‘Türk zeytinyağını Ukrayna’da raflarda görmek istiyoruz’

TOBB Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, şeref misafiri olarak Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası‘nın 2015 yılı kongresine katıldı. Alhat, Türk zeytin ve zeytinyağını Ukrayna’daki raflarda görmek istediklerini belirterek, ticaret odaları arasındaki çalışmalara ivme kazandırmak için bir komite kurulmasını önerdi.

Alhat, “İki ülke, 120 milyonluk nüfusa sahip dev bir ekonomik güç. Bundan faydalanmak için vakit kaybetme lüksümüz yok. Birlikte çalışalım, birlikte kazanalım. İki dost ülkenin buna ihtiyacı var.” dedi.

Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gennady Çijikov ve kongre üyelerine seslenen Borsa Başkanı Alhat, iki ülke arasında 2014 yılında 6 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşıldığını ifade ederek, bunu arttırmak için Türk zeytin ve zeytinyağı sektörünün Ukrayna’daki yerinin en üst seviyede olmasını istediklerini belirtti.

Alper Alhat, “İhracat rakamlarımızın arttırılabilmesi için Türk gıda ürünlerinin tüketilmesi, zeytin ve zeytinyağı gibi ürünlerimizin Ukrayna’da raflarda olması bizler için çok önemli. Bunun için ikili görüşmelere en kısa zamanda başlayacağız.” dedi.

Türk firmalarının Ukrayna’da milyarlarca dolar yatırımı bulunduğunu, Türk bankalarının da yine Avrupa kalitesinde hizmet verdiğini dile getiren Ahlat, ekonomik işbirliğini üst lige çıkarmak için iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin bir an önce tamamlanmasını beklediklerini ifade etti. Ancak bu anlaşmayla ticaret hacminin iki haneli rakamlara taşınabileceğini belirtti.

‘BİRLİKTE ÇALIŞALIM’

Türkiye’nin yatırımcılar açısından bölgesinin en cazip ülkesi olduğunu, Ukrayna ile lojistik, yatırım, müteahhitlik, tarım gibi birçok alanda daha fazla işbirliği yaparak ilişkileri geliştirmeyi istediklerini söyleyen Alhat, bunun için bir çalışma komitesi kurulmasını önerdiklerini hatırlattı.

Alhat, “Eğer sayın başkan da uygun görürse daha fazla zaman kaybetmemek adına, çalışma komitesi anlaşmasının imza sürecine burada başlatmak istiyoruz.” dedi.

Ukrayna’daki zor zamanların bir an önce aşılmasını, yeniden barış ve huzurun hüküm sürmesini, sıkıntıların uluslararası hukuk ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü temelinde diplomatik yollardan çözüm bulunmasını dilediklerini ifade eden Alhat, bölgesindeki başarılı zeytin ve zeytinyağı üretimini Ukrayna’ya taşımak istediğini belirtti.

CİHAN  | İZMİR


Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu