Haberler

Kiev’de yer verilmeyen komünistler Vatan Ana’nın kucağına sığındı

Ukrayna’da Kiev Belediyesi’nin 1 Mayıs kutlamaları için yer vermediği Komünist Parti (UKP) ve sol gruplar, bayramı ikinci dünya savaşı ile özdeşleşen Vatan Ana’nın kucağında kutladı.

Kiev Belediyesi, komünistlerin; Bessarabskiy Meydanı, Hreşçatik Caddesi ve Avrupa Meydanı’ndaki 1 Mayıs kutlama taleplerini çocukların etkinliği olacağı gerekçesiyle geri çevirdi. Bunun üzerine komünist partililer, Ukrayna Kültür Bakanlığı’ndan ‘Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi’nin önündeki meydanı talep etti. Bu talebe de 30 Nisan’da ret cevabı geldi. Bunun üzerine Komünist Partililer ve bazı sol guruplar dünyanın en büyük heykelleri arasında yer alan Vatan Ana heykeli önündeki meydanda yasa dışı toplandı.

Polisler ekipleri, etkinlikte provokasyon olmaması için geniş çaplı önlem aldı. Kolluk kuvvetleri, 1 Mayıs gösterisi yapan gurubun çevresine adeta etten duvar ördü.

UKP lideri Petr Simonenko konuştuğu esnada 15 kişilik aşırı milliyetçi bir gurup alana girme girişimini polis engelledi. Polis az sayıdaki yüzü maskeli gençleri komünistlerin olduğu alana yaklaşamadan gözaltına aldı.

Simonenko konuşmasını tamamlaması akabinde bir kişi bir kutu kefiri Simonenko’nun üzerine fırlattı. Simonenko’ya yönelik tacizlerin devam etmesi sonucu Komünist Lider apar topar alandan ayrılmak zorunda kaldı. Simonenko aracına bindiği anda iki kişi araca yaklaşarak aracını tekmeledi. Simonenko’nun ayrılması akabinde yasa dışı toplanan komünist gurup olaysız şekilde dağıldı.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu