Haberlerİş Dünyası

[FOTO GALERİ] Türk işadamları TUSİB’in bilgilendirme toplantısında buluştu

Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (TUSİB) tarafından gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, Ukrayna’daki Türk işadamlarıyla bir araya geldi.

Başkent Kiev’in gözde mekânlarından Hilton Oteli’nde gerçekleşen etkinlikte; Kiev Büyükelçisi, AGİT Ukrayna Özel Gözlem Grubu Başkanı Ertuğrul Apakan, BDDK eski başkanı ve Ukrayna hükümeti ekonomi danışmanı Engin Akçakoca ve DEİK Türk Ukrayna İş Konseyi Başkanı A. Ruşen Çetin ülkedeki durumu hakkındaki görüşlerini Türk işadamları paylaştı.

Kiev Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Belkıs Gürsel Güleç, Büyükelçilik çalışanların da hazır bulunduğu toplantıda, Ukrayna’daki son ekonomik ve siyasi gelişmeler değerlendirildi.

Ukrayna’da yatırım yapmış Türk işadamlarının yanı sıra, Türk ve uluslararası şirketlerde görev yapan Türk profesyonel yöneticilerin de katıldığı toplantının öncelikli gündemini IMF kredisi ve sonrasında ekonomi cephesinde yaşanması beklenen gelişmeler oluşturdu.

‘İHTİYATLI İYİMSERLİK’
Gündeme ilişkin son gelişmeleri değerlendiren Büyükelçilik, Ukrayna’daki yaşananlarla ilgili olarak ihtiyatlı bir iyimserlik için olduklarını söyledi.

Doğru adımlarla Ukrayna’nın krizden çıkacağına inancına vurgu yapan Büyükelçilik, Türk işadamlarının Ukrayna’daki yatırımlarının iki ülke ilişkileri açısında önemine değindi.

‘UKRAYNA’YA İNANIYORUZ’
Apakan ise, AGİT olarak sorunun çözümüne aktif katkıda bulunduklarını, AGİT’in Ukrayna’da görev yapan personel sayısının bini geçtiğini söyledi.

Apakan;

“Ukrayna batı değerleri ile yoluna devam edecektir. Ukrayna’ya ve halkına inancımız tamdır.” dedi.

‘DURUM KOLAY DEĞİL AMA BU KRİZİ ATLATACAĞIZ’
DEİK Türk Ukrayna İş Konseyi Başkanı Ruşen Çetin ise Türkiye ve Ukrayna arasındaki ilişkileri yatırımcı perspektifinden değerlendirdiği konuşmasında, içinden geçilen zor döneme rağmen Ukrayna’nın krizden çıkacağından emin olduğunu kaydetti.

‘IMF KREDİSİNİN ETKİLERİ ZAMAN İÇİNDE GÖRÜLECEK’

Toplantıda katılımcıların ekonomik ve mali gelişmelere ilişkin sorularını yanıtlayan Akçakoca ise, IMF’in kredi kararının ekonomiye ve finans piyasalarına olası etkilerini değerlendirdi.

Ülkenin mali ve ekonomik açıdan zorlu bir süreçten geçtiğini kaydeden Akçakoca;

“Ukrayna halkı tüm dünyanın ve elbette Türk iş dünyasının desteği ile krizden çıkış için kendi yolunu bulacaktır.” şeklinde konuştu.

İşadamlarının kur ve yatırım iklimine ilişkin sorularını yanıtlayan Akçakoca, IMF kredisinin önemli bir güven göstergesi olduğunu, olumlu sonuçlarının zaman içinde görülmeye başlanacağını umduğunu kaydetti.

 

 

Toplantının soru cevap kısmı akabinde ise TUSİB’in yeni üyeleri; Beko, Lacoste, Ukrtower ve Hyundai firmalarının ülke genel müdürlerine üyelik plaketleri verildi

TUSİB’in organizasyonu Miroplast’ın sponsorluğunda düzenlenen kokteyl ile son buldu.

YUNUS ERDOĞDU | WWW.UKRAYNAHABER.COM

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu