Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Eğitim

[FOTO GALERİ] Karadeniz Koleji’nin ilk dönem karnesi göz doldurdu

İç çatışmalar ve yaşanan kriz nedeniyle dünya gündeminde düşmeyen Ukrayna'dan, yabancı yatırımcılar bir bir çekilirken kolej açılımlarına devam etti ve yeni bir anaokulu daha açtı.

Ukrayna’nın güzel şehri Odesa’da 2000 yılında Türk ve Ukraynalı girişimci ve işadamları tarafından açılan ve bu yıl 15. yılını kutlamaya hazırlanan, tabiri diğerle ismi ile müsemma Karadeniz Koleji (Litsey Çernomorskiy, Lyceum Chernomorsky), 2014-2015 eğitim ve öğretim yılının ilk döneminde organize etmiş olduğu birbirinden ilginç etkinliklerle eğitim camiasından tam not aldı.

Dilerseniz üniversiteye giriş sınavı ZNO’da da başarılarıyla Odesa Eyaleti’nde ilk sıralarda yer alan Türk ve Ukraynalıların medar-ı iftiharı Karadeniz Koleji’nin işte ilk dönem karnesi…

ANAOKULU AÇILIŞI

İç çatışmalar ve yaşanan kriz nedeniyle dünya gündeminde düşmeyen Ukrayna’dan, yabancı yatırımcılar bir bir çekilirken kolej açılımlarına devam etti ve yeni bir anaokulu daha açtı.

1. sınıftan 11. sınıfa kadar eğitim-öğretim hizmeti veren ve çevreden gelen talepler doğrultusunda uzun süredir ek bina arayışında olan Karadeniz Koleji, yep yeni bir anaokulu binası ile muradına erdi. 5 Eylül 2014’te resmi açılışı yapılan Çernomorskiy Kreş ve Anaokulu, Çernomorskiy Ailesi adına yeni bir umut ve sevinç kaynağı oldu. İlk anda sınıflarını doldurmayı başaran Çernomorskiy Kreş ve Anaokulu, profesyonel personel ve modern ortamıyla yeni Çernomorskiy Ailesi adaylarını beklemektedir.

SERGEYEVKA’DAKİ SAVAŞZEDELERE YARDIM KAMPANYASI

Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki savaş ortamından bunalan ve evsiz barksız kalan halk daha güvenli gördükleri şehirlere gitmekte, kimisi de savaşzedeler için kurulan kamplara yerleşmekteler.  Karadeniz Koleji, bu kamplardaki savaşzedelere de kayıtsız kalmayarak Odesa’ya yaklaşık 80 km uzaklıkta savaşzedelerin sığındığı Sergeyevka Kampı için okul açılır açılmaz yardım kampanyası düzenledi.

“Kalpten Kalbe” (Ot Sertsa K Sertsyu) adı verilen bu kampanya çerçevesinde okul öğrenci, öğretmen ve velilerinden nakdi yardımın yanında 4 araba dolusu, çoğunluğu kışlık elbiselerden oluşan kırtasiye, oyuncak ve temizlik malzemeleri toplandı.  Toplanan bu yardım malzemeleri üç farklı zaman diliminde okul öğrenci ve öğretmenleriyle birlikte Sergeyevka Kampı’ndaki savaşzedelere birinci elden teslim edildi.

İNGİLİZCE FESTİVALİ: DRAMA, SUNUM, ŞARKI YARIŞMASI

Her sene Odesa Eyaleti’ndeki okullara yönelik yarışmalar düzenleyen Lyceum Chernomorsky, öğrenci ve öğretmenlerin İngilizce’ye olan ilgilerini artırmak ve İngilizce dil eğitimini eğlenceli hale getirmek için yıllardır İngilizce Drama Festivali organize etmekte.

Bu yıl, Drama’nın 10’uncu yılı olması hasebiyle Karadeniz Koleji daha büyük bir kitleye ulaşmak amacıyla English Festival adı altında İngilizce drama, şarkı ve sunum yarışması düzenledi. Odesa Eyaleti’nin farklı bölgelerinden 30 okulun ve yaklaşık 300 öğrenci ve öğretmenin katıldığı İngilizce Festivali, Odesa Eyaleti’ndeki eğitim camiasında geniş yankı uyandırdı.

ALTIN TEBEŞİR (ZOLOTE PERO) YARIŞMASI

Her tarafta öğrencilere yönelik birçok olimpiyat ve yarışma düzenlenirken öğretmenlere yönelik seminer dışında pek bir etkinlik yapılmamaktadır. Bu konudaki eksikliğin de farkına varan Karadeniz Koleji, hem öğretmenlerin tecrübelerinden istifade etmek hem de emektar öğretmenlerin motivelerini artırmak amacıyla Odesa Eyaleti’nde görev yapan eğitimciler için öğretmenlik anılarına yönelik üç ana konudan oluşan “Altın Tebeşir” (Zolote Pero) kompozisyon yarışması düzenledi.

Çok sayıda okulun katıldığı ve 24 okulun finale kaldığı yarışmanın ödül töreninde, dereceye giren öğretmenler böylesine anlamlı bir yarışmayı organize eden Karadeniz Koleji’ne minnettarlıklarını ifade etti.

ULUSLARARASI CAMBRIDGE SINAVLARINA HAZIRLIK MERKEZİ (CAMBRIDGE EXAMS PREPARATION CENTRE)

Bilindiği üzere dünyaca ünlü Cambridge Üniversitesi, her yıl tüm dünyada 7’den 70’e öğrenci ve yetişkinlerin İngilizce seviyesini ölçmek ve sertifikalarla tescillemek amacıyla CAMBRIDGE ESOL EXAMS (YLE, KET, PET, FCE) adı altında birçok sınav düzenlemektedir.

İngilizce ağırlıklı bir okul olan, aynı zamanda sayısal derslerin (Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Cebir, Geometri, Bilgisayar) 7. sınıftan itibaren İngilizce okutulduğu Karadeniz Koleji, 2007 yılından beri aktif bir şekilde söz konusu Cambridge sınavlarına öğrenci hazırlamakta olup her sene başarı hanesine yenilerini eklemektedir.

Sadece yeterli sayıda başarı sertifikası sonrası Cambridge Üniversitesi tarafından verilen ve tüm dünyada geçerliliği olan CAMBRIDGE EXAMS PREPARATION CENTRE belgesi o kuruma resmi olarak sınavlara hazırlama yetkisi vermektedir.  2007’den beri hazırladığı öğrencilerle 149 başarı sertifikası alan Karadeniz Koleji, Eylül ayında Cambridge Üniversitesi tarafından uluslararası Cambridge ESOL sınavlarına hazırlık merkezi yetkisini sertifikasıyla almış bulunmaktadır.

YLE:  STARTERS, MOVERS, FLYERS SERTİFİKALARI

Üst sınıflardaki öğrencilerini yukarda bahsi geçen sınavlara büyük bir özveri ile hazırlayan Karadeniz Koleji, geçen yıl ilk defa ilkokul öğrencilerini de hazırlamaya başladı. Sınava giren 19 öğrencisinden 19’u da başarı sertifikası alarak okulun iftihar tablosuna yenilerini eklemiş olup bu sertifikalar 1 Eylül’deki Açılış Programı’nda (Pervıy Zvonok) sahiplerine takdim edilmiştir.

Bununla birlikte geçtiğimiz yıl, Ukrayna içindeki huzursuz ve istikrarsız ortamdan dolayı Odesa Eyaleti’nde hiçbir okul CAMBRIDGE ESOL sınavlarına bir tane bile öğrenci gönderemezken Karadeniz Koleji, Cambridge ESOL sınav temsilcilerini Odesa’ya davet ederek Odesa Eyaleti’nde Cambridge ESOL sınavlarına öğrenci hazırlayan tek okul olmuştur.

ÖZÜRLÜLER OKULUNA (İNTERNAT) YARDIM

Her sene Aralık ayında 1’den 11. sınıfa kadar zihinsel engelli çocukların eğitim gördüğü okullara (internat) yardım eden Karadeniz Koleji, bu sene de engelli kardeşlerini unutmadı. Okulda oyuncak, elbise, kırtasiye ve temizlik malzemelerini kapsayan, “Çocuklardan Çocuklara Yardım” (Deti Pomogayut Detyam) kampanyası altında okulun öğrenci ve velillerinden kaydadeğer miktarda yardım toplandı.

Fiziksel ihtiyaçların yanı sıra ruh dünyalarını da hedef alan Karadeniz Koleji, kendi öğrencileriyle birlikte mini bir konser de düzenleyerek 19 Aralık günü hem yardım malzemelerini teslim ettiler hem de neşeli program sayesinde doğuştan zihinsel engelli kardeşlerinin gönüllerine adeta taht kurdular.

Yukarıda da ifade edildiği üzere birbirinden farklı ve bir o kadar da ilginç etkinlikler düzenleyen Karadeniz Koleji (Litsey Çernomorskiy), önceden olduğu gibi şimdi de Odesa’da eğitim camiasının gurur kaynağı olmaya devam ediyor.

Yunus Erdoğdu -Odesa

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]