Haberler

[VİDEO ENG TR RU] Lawrence Seidman: Gülen, terör İslam ile bağdaşmaz diyor

Kaliforniya Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünde doktora yapan Rabbi Lawrence Seidman, 2007 yılında Boeing Şirketi’nden üst düzey yöneticiyken emekli olduktan sonra, hayatının büyük kısmını dine adadı. Dr. Siedman, 2009’da Musevi Dini Akademisi’nden haham unvanı alarak mezun oldu.

Musevi din adamı Dr. Siedman yaptığı açıklamada şunları söyledi; “New York’ta doğdum, sonra California’ya taşındık. Hayatımın büyük bir kısmını California’da geçirdim.

Asıl mesleğim mühendislikti. Birçok mühendislik şirketinde çalıştım. Kaliforniya Üniversitesi Berkeley kampüsünde mühendislik doktorası yaptım.

Beni oldukça etkileyen Hizmet Hareketi ile ilk olarak, burada, Irwine şehrinde tanıştım.

Ve Hizmet gönüllüleri ile iki defa Türkiye’yi ziyaret ettim.

Bu denli tabandan gelişen bu hareket, oldukça nadir bulunan bir oluşumdur.

Her bir üye taşınan değerleri öyle içselleştirmiş ki kimle görüşürsen görüş hepsinde o İslamiyet’e olan bağlılığı, yaşamlarında doğru olanı yapma konusundaki adanmışlığı ve fedakârlığı görebiliyorsunuz.

Fethullah Gülen ile bizzat tanışmamış olsam da, dinler arası diyalog ve ılımlı İslam konularında birçok yazısını okudum.

Dünya çapında oluşan tablo açısından Hizmet’e baktığımda, oldukça etkileyici bulduğum birçok nokta var. İlk olarak, eğitimin, modern bir dünyanın oluşumunda çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Dünyanın, demokrasinin ve ekonominin geleceği eğitime bağlı.

Hizmet, hem Türkiye içinde hem de Türkiye dışındaki yerlerde eğitimi teşvik etme noktasında kilit bir rol oynuyor.

İkinci olarak da, Hizmet’in ihtiyaç oluşan bölgelere insani yardımda bulunmaya istekli olmasını, ya da, hem Türkiye içi hem dünya genelinde, başka hayır kurumlarına da destek sağlamasını çok etkileyici buluyorum.

Fountain Dergisi ile birlikte Türkiye’de geçirdiğim bir hafta sonunda İslam’ın bir sevgi dini olduğunu anladım.

Dini bir dayanağı olup da, “Ben Allah’ın ne istediğini anlayan bir noktadayım ve Allah benden bu insanları öldürmemi istiyor,” diyecek bir dindar bir insan olamaz.

Fethullah Gülen, o tür eylemlerin İslamiyet ile bağdaşmadığını söylediğinde, buna inandım.

İslamiyet de dâhil hiçbir gerçek dinin, terörle bağdaşacağını düşünmüyorum.

Dinler arası diyalog faaliyetleri de çok önem arz ediyor. Eğer bizler inanıyorsak, ben tek Tanrı’ya inanıyorsam ve sen tek Tanrı’ya inanıyorsan.

İkimiz de tek bir Allah olduğuna inanıyoruz. İslamiyet bütün peygamberlerin Hz. İsa’nın, Hz. Musa’nın ve diğerlerinin hak ve geçerli olduğuna inanıyor.

Bunu son derece önemli buluyorum, çünkü eğer biz birbirimizle kavga ediyorsak gerçek problemlerle mücadele etmiyoruz demektir.

Eğitim, demokrasi adına çok hayatidir. Bir demokrasinin var olabilmesi için meseleleri kavrayabilecek çapta zeki bir seçmen kitlesinin olması gerekir.

Hem seçmenlerin akıllıca seçimler yapabilmeleri için hem de ticaret, bilim ve teknoloji gibi alanların oluşabilmesi adına ekonominin gelişebilmesi için eğitim şarttır.

Türkiye’de bulunduğum süre içerisinde birkaç okulu ziyaret ettim

Sonra, Niğde’deki okulu açan kişinin hayat hikâyesinden çok etkilendim

Ticaret yaparak çok para kazandığı zaman, Fethullah Gülen’in yanına giderek, “Çok zengin bir adamım. Ne yapayım? Cami mi yaptırayım, köprü mü yaptırayım, taşraya yol mu yaptırayım, ne yapayım?” diye sorduğunu anlattı.

Fethullah Gülen’in ise, “İçinde bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğin anlatılacağı bir okul yaptır.” dediğini anlattı.”

www.ukraynahaber.com.ua

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu