Haberler

Ukraynalı diplomattan Erdoğan’ın basın özgürlüğü sözlerini eleştiri

Ukrayna’nın eski İstanbul Başkonsolosu Bogdan Yaremenko, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7. Büyükelçiler Konferansı’da yaptığı konuşmasında, Türkiye’de basın özgürlüğü ile ilgili sözlerini eleştirdi.

Ukrayna basını için “Türkiye, Rusya’nın hatalarını nasıl tekrarlıyor?” başlıklı bir yazı kaleme alan Bogdan Yaremenko, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 7. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmasında, “Basın özgürlüğü. Basın özgür değilmiş. İddia ile konuşuyorum. Ne Avrupa’sında ne diğer ülkelerde, Batı’nın genelinde Türkiye’deki basın kadar özgür bir medya yoktur.” sözlerini eleştirdi. Yaremenko’nun yazısında, Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı’nın yazdığı köşe yazısı ve haber gerekçesi ile tutuklandığı anının fotoğrafının kullanılması dikkat çekti.

Türkiye’de basın özgürlüğüne yönelik baskılardan duyduğu kaygıyı dillendiren Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders’in konferansa konuk olarak katılmasını ilginç bulan Yaremenko; “Tam bir tahterevalli Koenders basın özgürlüğü problemi var diyor, Erdoğan yok diyor. Erdoğan’a göre Türkiye güllük gülistanlık, basın özgürlüğü problemi ise Avrupalılarda ya da dünyanın başka bir yerinde var. Koenders’in Türkiye ziyareti sırasında Diyarbakır’da yaşayan Hollandalı gazeteci (Frederike Geerdink), ‘terör propagandası’ yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Böylece Erdoğan, konuğu Koenders’i basın özgürlüğü konusunda ikna etmiş oldu. Zaten demokrasilerde muhatabını ya seve seve ya da söke söke ikna edersin.” ifadesine yer verdi.

Pembe dizi sanatında Türk siyasetçilerin eline hiç kimsenin su dökemeyeceğini ifade eden Yaremenko, Avrupalı izleyicilerin Türklerin bu son senaryosunu beğeneceği konusunda şüpheleri olduğunu dile getirdi.

Yaremenko, Türkiye ve Ukaryna’daki gelişmeleri kıyaslayarak, demokrasiden ödün verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu