Haberler

Bu haberleri Cihan farkıyla öğrendiniz

Doğru, güvenilir ve hızlı habercilik anlayışla Türkiye’nin her noktasında ve dünyanın önemli merkezlerinde gelişmelerin nabzını tutan Cihan Haber Ajansı (Cihan), 2014 yılında yine çarpıcı haberlere imza attı. Haber, video ve fotoğraflarıyla dünyanın dört bir yanındaki olaylara ayna tutan Cihan; gün yüzüne çıkardığı önemli bilgiler, özel çalışmalar, gündem oluşturan dosyalarla dikkatleri üzerine çekti. Kaliteli içeriğiyle tercih edilen bir haber kaynağı oldu.

İşte gündeme oturan haberlerimizden bazıları;

SEÇİMLERİN GALİBİ; CİHAN
Türkiye’deki seçimlerin vazgeçilmez markası haline gelen Cihan Haber, 20014’teki iki seçimin sonuçlarını, fiziki engellemeler ve siber saldırılara rağmen en hızlı ve doğru şekilde duyurmayı başardı.

30 Mart yerel seçimlerinde 70 bin kişilik dev kadrosuyla takip eden Cihan Haber Ajansı’nın başarılı performansı, seçim güvenliğine ve Türk demokrasisine büyük katkı sağladı. 30 Mart’ta yedinci seçim organizasyonunu gerçekleştiren Cihan, her seçimde başarı çıtasını yükseltti. Yerel seçimlerde önce sandık başlarında görev yapan birçok Cihan personeli darp edildi. Tehditle sandık başlarından uzaklaştırılmaya çalışıldı. Ayrıca, çoğu yurtdışı kaynaklı yüzbinlerce bilgisayar üzerinden ‘Ddos’ saldırısı gerçekleştirildi. Ancak, tüm saldırılara, engellemelere, tehditlere rağmen Cihan’ın deneyimli ekipleri, seçim sonuçlarını doğru ve tarafsız bir şekilde vermeyi başardı.

Cihan, 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de sonuçları verebilmek için birçok engeli aşmak zorunda kaldı. Seçimden 1 gün önce Emniyet müdürlüklerine gönderilen bir talimatla Cihan görevlilerinin okullardaki çalışmasının engellenmesi istendiği haberleri medyaya yansıdı. Kamuoyunun ve muhalefetin üst düzeydeki tepkilerinin de etkisiyle birkaç yerde bu sorun yaşandı. Asıl zorluk ise Cihan’ın internet altyapısına yapılan saldırılarda ortaya çıktı. Sandıkların kapandığı ve sonuçların girilmeye başlanacağı en kritik zamanda Cihan merkezinde, seçim yazılım programı bir yana hiçbir internet sitesine girilemez hale geldi ve dolayısıyla 45 dakika sahadan veri alınması ve bunun abonelere ulaştırılması mümkün olmadı. Alınan tedbirler sayesinde sistem düzelince sonuçlar biraz gecikmeli olarak aktarılmaya başlandı.

Gecikme dolaysıyla başlangıçta bir miktar tereddüt yaşasalar da Cihan’ın veri akışının daha sağlam ve güvenli olduğu herkes tarafından tescillendi. Cihan’ın ilk verdiği sonuçların ilerleyen saatlerde ilçe seçim kurulu sonuçlarıyla birebir örtüşmesi takdirle karşılandı. Cihan, seçim yasaklarının bittiği 18:30’da sandıkların yüzde 30’unu, saatler 20:06’yı gösterdiğinde ise kesin olmayan sonuçların yüzde 91’ini ilan etti.

PKK SEMPATİZANLARI TÜRK BAYRAĞINI İNDİRDİ
Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yolu trafiğe kapatan grupla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada ölen Ramazan Baran’ın cenaze töreninden sonra yüzleri kapalı bir grup 2. Hava Kuvveti Komutanlığı’nın bahçesinin duvarından atlayarak direkte asılı bulunan Türk bayrağını indirdi. Askeri kulübeye saldıran grup, Kuruçeşme mevkisinde lastik yaktı, yolları trafiğe kapattı. Cihan kameralarına yansıyan görüntüler büyük infiale yol açtı.

“REZA ZARRAB’I ÇIKARACAKLAR”
Cihan’a özel açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında tutuklanan Reza Zarrab’ın tahliye edileceğini açıkladı. “İçeride tutuklu olan aslen İranlı Zerrab var. Buna diyecekler ki, ‘Seni çıkaracağız, sen konuşma.’ Çünkü bu, ‘biraz daha beni içeride tutarsanız konuşacağım’ dedi. Haber gönderdi. Onun konuşması istenmiyor. Bir süre sonra onu çıkaracaklar. Önce mal varlıkları üzerindeki tedbirleri kaldırdılar. Sonra dışarı çıkartıp ‘sen konuşma biz idare edeceğiz’ diyecekler. Herkes bunu aşama aşama görecek.” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu’nun iddiaları 1 yıl içinde birer birer gerçekleşti.

ÜNLÜ SPİKER KOCA DAYAĞINDAN FELÇ OLDU
Doğum sonrasında, şuur kaybı şikayetiyle hastaneye kaldırılan gazeteci-spiker Kübra Eken’in (30), eşinin darp etmesi sonucu felç olduğu haberi gündeme damga vurdu. Şuuru kapalı olduğu için ilk duruşmalarda ifade veremeyen Kübra’nın son duruşmada ifadesi alfabe ile alındı. Eken, çocuk yüzünden tartıştıkları eşi N.B.E’nin kendisini darp ettiğini söyledi. Kübra, kendisine sorulan sorulara alfabeye dokunarak ilk önce “Kafama vurdu.” diye yazdı. “Kim?” sorusuna ise eşinin ismini yazarak karşılık verdi. Adli Tıp Kurumu raporunda Kübra Eken’in darp sonucu felç olduğu belirtildi. Cihan’ın görüntüleri ve haberi günlerce tartışma konusu oldu.

KRİZDEKİ UKRAYNA, SICAĞI SICAĞINA CİHAN AYNASINDA

Türkiye, Ukrayna’da ocak ayında şiddetini arttıran Meydan hadiselerini sıcağı sıcağına Cihan’dan takip etti. Olayları en sıcak noktasında aktaran Kiev muhabirimiz Yunus Erdoğdu barikatları görüntülerken yaralandı. Eylemler sonucunda eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç ülkesini terk etti. Rusya ise karşı hamle olarak Kırım’ı ilhak etti. Tarihî “ilhak referandumu”nu da Cihan yerinde izleyerek abonelerine aktardı. Devrik Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in şimdi “yolsuzluk müzesi” olarak kullanılan efsanevi sarayını ilk görüntüleyen Türk ajansı da Cihan oldu.

İKİ CESUR İTALYAN’DAN TÜRKİYE’YE ÖNEMLİ UYARILAR
Gladyo’yu ortaya çıkararak ‘İtalyan Ergenekonu’nu çökerten efsanevî savcı Felice Casson, kendisinin de büyük sıkıntı yaşadığı “yargıya hükümet müdahalesi, basın ve ifade özgürlüğü, demokraside güçler ayrılığı” gibi konularda Türkiye’ye önemli uyarılar yaptı. Dünyaca ünlü ‘Temiz Eller’ savcısı Antonio Di Pietro da, Cihan’a yaptığı tarihî ikazlarda, yolsuzluk soruşturmalarıyla ilgili olarak AK Parti hükümetine ağır eleştiriler yöneltirken, “asıl darbenin hükümete değil yargı ve demokrasiye vurulacağını” öngördü.

TSK REHABİLİTASYON MERKEZİ KAPILARINI CİHAN’A AÇTI
Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi, kapılarını Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) açtı. Haber, vatan için kollarını bacaklarını feda eden gazileri hikayelerini gündeme taşıdı. Jandarma Uzman Yılmaz Yiğit iki kolunu, bacağını ve gözünü kaybeden gazilerden. Onca sıkıntıya rağmen yaşama sımsıkı sarılan Yiğit uzman, “Çocuklarınızı sevemiyorsunuz. Kollarınız bacaklarınız protez. Çocuğum doğduğu an kucağıma alamadım. Protezle tutamadım. Sevemedim.” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

DOMBIRA’NIN BESTECİSİ: AK PARTİ ESERİMİ İZİNSİZ KULLANDI
Sözleri sanatçı Uğur Işılak tarafından değiştirilerek AK Parti’nin yerel seçim şarkısı olarak kullandığı Dombıra’nın bestecisi Arslanbek Sultanbekov, ilk tepkisini Kazakistan’da Cihan muhabirine verdiği röportajda dile getirdi. Sultanbekov’un eserinin kendisinden izin alınmadan kullanıldığı iddiası Türkiye’nin siyasi gündemine bomba gibi düştü.

SUSUZLUKTA GÖLETLER DENİZE BOŞALTILDI
İstanbul’da susuzluk tartışılırken üçüncü havalimanı inşaatı sahasında kalan 70 gölün suyunun kanal açılarak Karadeniz’e boşaltılmasını Cihan gündeme getirdi. Uzmanlar, kuraklık nedeniyle su sorunu yaşayan İstanbul’da bu göllerdeki suyun analizleri yapıldıktan sonra yeniden kullanılabileceğini kaydetti. Dünyanın en büyük havalimanı olarak lanse edilen projenin nihai Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna göre, bölgede yapılacak çalışmalarda önemli miktarda dolguya ihtiyaç olacak. Raporda, bölgedeki taş ocakların doldurulmasının yanı sıra su birikintilerinin de ortadan kaldırılması gerektiği kaydediliyor.

HARVARD’DA GÜL’Ü KIZDIRAN SORULAR
Harvard Üniversitesi’nde oğlunun mezuniyet törenine katılan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Harvard Kennedy School’da konuştu. Gül, panelin soru-cevap kısmında Gezi olayları ile ilgili sorulara muhatap oldu. Bir Türk katılımcının Roboski ve Ethem Sarısülük olaylarını hatırlatarak, “Siz böyle bir devletin başında olmaktan utanmıyor musunuz? Ellerinizden kan akıyor, görmüyor musunuz? Nasıl burada bize demokrasi yalanları söylüyorsunuz? Nasıl geceleri rahat uyuyorsunuz?” diye soru sorması üzerine Gül büyük şaşkınlık yaşadı. Cihan kamerasına yansıyan görüntüler uzun süre gündemden düşmedi.

HAVA KORSANININ İLK GÖRÜNTÜSÜ
Kharkiv-İstanbul seferini yapan Pegasus Hava Yolları’na ait uçağı kaçırmaya çalışan Ukraynalı hava korsanın ilk görüntülerini Cihan verdi. Karkiv–İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları’na ait, içerisinde 110 yolcu bulunan uçak, Ukrayna vatandaşı bir yolcunun bomba tehdidinde bulunması nedeniyle Sabiha Gökçen Havalimanı’na indirilmişti. Güvenli bölgeye çekilen uçağa güvenlik birimleri müdahale etmiş, korsanın etkisiz hale getirildiği belirtilmişti. Cihan, korsanın uçaktaki ilk görüntülerini abonelerine vermeyi başardı.

TÜRK ŞOFÖRLER VE PEŞMERGE KONVOYU İLK KEZ CİHAN’DA
IŞİD militanları tarafından Musul’da kaçırıldıktan sonra serbest bırakılan 32 Türk TIR şoförünün Erbil’e girişini ilk olarak Cihan görüntüledi. Türk TIR şoförleri, yaşadıklarını ilk olarak Selahattin kasabasında konakladıkları otelde Cihan’a anlattı. Kobani’de IŞİD’e karşı savaşan Kürt gruplara destek için gönderilen Peşmerge konvoyunun Türkiye üzerinden geçecek olması uzun süre tartışıldı. Konvoyun Türkiye’ye hareketinden sonra Dohuk’a ulaşmasını ilk olarak görüntüleyen Türk ajansı da Cihan oldu.

ESENYURT BELEDİYESİ’NDE YEMEK FATURASI TARTIŞMASI
Esenyurt Belediyesi, 2014 yılına ait yemek faturası ile gündeme geldi. Cihan’ın haberine göre, Belediye Meclisi’nde toplam ihale bedeli 10 milyon 830 bin TL olan konu tartışmalara yol açtı. Esenyurt Belediyesi 2014 yılında içinde Ramazan iftarları, protokol ve cenaze yemekleri gibi harcamalar için ihaleye gitti. Ramazan iftarları, kahvaltı, pilav üstü kavurma, protokol ve cenaze yemekleri şeklinde yapılan ihaleyi 10 milyon 830 bin lira karşılığında bir firma kazandı. Esenyurt Belediye Meclis Üyesi Engin Doğru bu rakamların abartılı olduğunu düşünerek konuyu Belediye Meclisi’ne getirdi. Konunun mecliste gündeme gelmesiyle iddiaya göre tartışmalar yaşandı.

AMERIKALI UZMAN: SES KAYITLARI YÜZDE YÜZ GERÇEK!
17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında gündeme gelen ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kaydının montaj olup olmadığı tartışılırken, Cihan konuyu uzmanına sordu. Amerikalı bilgi güvenliği ve adli bilişim uzmanı Joshua Marpet, orijinal kayıtlar elde edilmeden kesin sonuca ulaşamayacağını; ancak elindeki kayıtlara yorum yapabileceğini belirterek, “Montajlanmadıklarını ve gerçek olduklarını kabul etmek durumundayım. Analizlerime göre bunlar yüzde yüz gerçek.” dedi.

BELEDİYE BAŞKANINDAN SEYYAR SATICIYA: OY VERMESEYDİN LAN ŞEREFSİZ!
Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ile seyyar satıcılar arasındaki gerginlik de Cihan’ın gündeme getirdiği haberlerden… Çağırıcı, “Biz sana oy verdik.” diyen işportacıya, “Vermeseydiniz lan şerefsiz!” diyerek şahsın üzerine yürüdü. Çağırıcı, Ramazan’ın ilk günü Bağcılar Meydanı’na kurulun iftar çadırındaki etkinlikten çıktı. Meydan ve çevresindeki seyyar satıcıları uyaran Çağırıcı ile işportacılar arasında gerginlik yaşandı. Seyyar satıcıların tepkisinin artması üzerine meydana Çevik Kuvvet ekipleri geldi. Çağırıcı, polislerin eşliğinde meydandan ayrıldı.

KUZEY IRAK’TA IŞİD TERÖRÜ VE DRAM ÜSTÜNE DRAM
IŞİD terör örgütü, Kuzey Irak’ın bazı yerleşim birimlerinde korku ve terör estirdi. Cihan, bölgede terör tehdidi altındaki Türkmenler, Kürtler, Ezidiler başta olmak üzere binlerce insanın sesini dünyaya duyurdu. Türkmenlerin IŞİD’e karşı silahlanması, Türkmenlerin çilesi, bölge Kürtlerinin, Ezidilerin yürek burkan dramı Cihan kameralarına yansıyan görüntülerden sadece birkaçı…

20 BİN TARİHİ VAKIF HALISI VE KİLİM ÇÖPE GİTTİ
Türkiye’nin birçok şehrinden toplanan, vakıf malı tarihi 20 bin halı ve kilimin depolarda çürüdüğü ortaya çıktı. Cihan’ın elde ettiği bilgilere göre, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün görevlendirdiği ekipler, 2006 yılında ülke genelindeki cami, mescit, depolardaki vakıflara ait halı ve kilimleri topladı. Kamyonlarla Ankara’ya taşınan halı ve kilimlerin sayısı 120 bini buldu. Bu halı ve kilimlerden 20 bininin çürüdüğü tespit edilerek, çöpe atıldı. Çürüyen halı ve kilimler arasında birkaç asırlık eserler de olduğu öğrenildi.

İNGİLİZ YOLCULAR RAHATSIZ OLDU DİYE ENGELLİ TÜRK UÇAKTAN İNDİRİLDİ
Fransız havayolları Air France’ın Paris-İstanbul seferinde engelli çocuğuyla seyahat eden Nazime Güngör’ün başına gelmeyen kalmadı. Cihan’ın gündeme taşıdığı habere göre, engelli çocuğun ön koltuğu sallamasından rahatsız olan İngilizlerin şikayeti üzerine kabin ekibi, Türk aileyi Münih’e indirdi ve uçak aileyi beklemeden kalktı. Saatlerce havalimanında bekleyen aile, başka bir uçakla İstanbul’a geldi. Air France Türkiye yetkilileri ise, uygulamanın Tokyo Uluslararası Konvansiyonu’na uygun olduğunu savundu.

CUMHURİYET TARİHİNDE BİR İLK
Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir başbakan Beyaz Saray tarafından yalanlandı. Beyaz Saray’dan ismini vermek istemeyen üst düzey bir yetkili, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada, Obama’nın, dönemin başbakanı Erdoğan ile 19 Şubat tarihinde yaptığı görüşmede ‘Gülen’in iadesi konusunda mesaj alındı’ şeklinde bir ifade kullanmadığını vurguladı. Açıklamada, “Obama’ya Sayın Gülen ile alakalı atfedilen cevap gerçeği yansıtmıyor.” ifadeleri kullanıldı.

LÜBNAN’A SIĞINAN SURİYELİ TÜRKMENLERİN YAŞAM MÜCADELESİ
Esed rejiminden kaçarak Lübnan’a sığınan Suriye Türkmenlerinin Lübnan’daki hayat mücadelesini Cihan görüntüledi. Suriye ordusunun katliam yaptığı Zara kasabasından Lübnan’a sığınan Türkmenler, Cihan aracılığıyla kendilerine yapılan zulümleri dünyaya haykırdı.

TABLET BİLGİSAYARIN ATASI YENİKAPI’DAN ÇIKTI
Yenikapı’daki Marmaray kazısı sırasında ortaya çıkan eserlerin arasında replikası yapılarak yüzdürülmesi düşünülen batık gemiden çıkan ahşap defter, günümüzde tablet bilgisayarın atası kabul ediliyor. Aynı zamanda Bizans İmparatorluğunun hayvan kültürüne ilişkin çok çarpıcı bilgilere ulaşan uzmanlar, at etinden yaban eşeğine kadar pek çok hayvanın etinin tüketildiği bilgisine de kazılar sonrası ulaştı.

HOLLANDE, CİHAN’A KONUŞTU
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Kobani sorunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Paris ziyareti ve ikili ilişkilerle ilgili Cihan’a değerlendirmelerde bulundu. Hollande, Türkiye’nin, IŞİD terörüne karşı mücadele etmek isteyen savaşçıların Suriye’ye nasıl ulaşacağının yollarını aradığını söyledi. Öte yandan, Fransa’da Ermeni soykırım iddialarını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısının yeniden gündeme geleceğini de Ekim ayında ilk Cihan yazdı.

AÇIK HAVADA SİGARA YASAĞI
Sağlık Bakanlığı, tütün ve tütün ürünlerinin tüketiminin azaltılması amacıyla yürüttüğü kapalı mekanlarda ‘Dumansız Hava Sahası’ çalışmasının kapsamını genişletti. Cihan’ın duyurduğu uygulamaya göre, alışveriş merkezleri, sinema, tiyatro gibi yerlerin bina girişleri ile çocuk parkları, ikram sektöründeki lokanta ve kahvehane gibi yerlerin açık alanlarının belirli bölgeleri “dumansız hava sahası” kapsamına alındı. Haber, geniş yankı buldu.

ŞUCAİYE KATLİAMI TANIĞI GAZZELİLER, DEHŞETİ ANLATTI
İsrail’in Gazze saldırılarında en fazla can kaybının yaşandığı Şucaiye katliamı tanıkları, yaşanan dehşeti Cihan Haber Ajansı’na anlattı. İsrail ordusunun 72 sivili katlettiği saldırıdan sağ kurtulanlar yaşadıkları tüyler ürpertici olayları Cihan muhabiriyle paylaştı.

EMRE ÇOLAK’TEN ÖZELEŞTİRİ
Galatasaraylı Emre Çolak, futbol sahası ve tribünlerde yaşanan şiddet olaylarında ilk suçun futbolcularda olduğunu açıkladı. Cihan Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan yetenekli oyuncunun, “Bence istenmeyen olaylarda sorumluluk futbolculardan başlıyor. Her şey bizim sorumluluğumuzda. Biz saha içinde iyi olursak biz birbirimizle iyi geçinirsek olaylar tribünlere yansımaz. Bu nedenle herkesin kendine dikkat etmesi lazım. Biz ne yaparsak onlarda bizi örnek alıyor. Bizi yaptığımız şeylere sinirlenip taşkınlık yapıyorlar. İlk başta suç futbolcularda diye düşünüyorum.” sözleri spor dünyasında uzun süre tartışıldı.

AMERIKAN MADENLERINDE PARMAK ISIRTAN 12 ALTIN KURAL
Soma ve Ermenek’teki maden facialarının ardından dünyadaki madenleri mercek altına alan Cihan, çarpıcı maden uygulamalarını Türkiye gündemine taşıdı. ABD’de kadınların bile zorlanmadan çalışabileceği ortamlarda yüksek maaşla çalışan madencilerin çalışma şartları ve güvenlik önlemleri Türkiye’ye parmak ısırttı. Cihan Haber Ajansı ekibi yeraltında izlediği, sabit ve taşınabilir yaşam odalarının bulunduğu madenlerdeki tedbirleri derledi. Amerikan kanunlarında bir madencinin işe başlaması için 80 saat eğitim alması şart koşulurken, amirler her vardiya öncesi madencilerle 15-30 dakika arasında güvenlik konuşması yapıyor. Maden 3 saat boyunca denetlenmeden yeni vardiyanın işe başlamasına izin verilmiyor.

AKBİL’LE DERBİYE GİRDİLER
Spor Toto Süper Lig’in 30. haftasında Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynanacak karşılaşma öncesi kapılarda ilginç bir olay yaşandı. İlk kez Atatürk Olimpiyat Stadı’ndaki derbide uygulanan kapılar, Passolig (E-Bilet) kartlarının yerine toplu taşım araçlarından kullanılan İstanbulkart ile de açıldı. Cihan Haber Ajansı muhabirlerinin de denediği giriş kapılarında İstanbulkart ile turnikelerin açıldığı ve stada giriş sağlanabildiği görüldü.

CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu