Haberler

Ukrayna’da 2014 yılında 308 hâkim istifa etti

Ukrayna’da yaşanan iç savaş yargıyı da olumsuz etkiliyor. Ukrayna Adalet Yüksek Kurulu, 2014 yılında 308 hâkimin istifa ettiğini bildirdi. En çok istifa dilekçesinin Rusya yanlısı yönetimin kontrolündeki Donetsk Bölgesi yargıçlarından geldiği ifade edildi.

Ukrayna Adalet Yüksek Kurulu’ndan yapılan açıklamada, Donetsk bölgesinden 92, Lugansk bölgesinden 41 ve Rusya’nın ilhak ettiği Kırım ile Sivastopol’den 29 hâkimin istifa ettiği belirtildi.
Adalet Yüksek Kurulu, istifa dilekçelerinin tamamını işleme alarak 308 hâkimin görevine son verdi.

YANUKOVİÇ’İN ADAMLARI TEMİZLENİYOR

Eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in ülkesini kargaşa ve iç savaş ortamında sürükleyip 22 Şubat 2014’de Rusya’ya kaçmasının akabinde yasa dışı emirlerini uygulayan üst düzey yetkililer de can güvenliği endişesiyle ülkeyi terk ediyor.

Sokakta aşırı şiddete başvuran polisler diz çöküp halktan özür dilerken, Yanukoviç’in baskı ve zulmün kararlarını uygulayan Kartal Birlikleri (Berkut) dağıtılmıştı. Yanukoviç’in gidişiyle birlikte; yolsuzluğa bulaşan bakanlar, milletvekilleri, savcılar, hâkimler, askerler, istihbarat şefleri ve valiler konumlarını kaybetti. Medya sektöründe patronlar ve iş dünyasında ise sermaye el değiştirmeye devam ediyor. Vatandaş ise rüşvete tevessül eden milletvekilleri ve bürokratları çöp kutularına atıyor.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu