Haberler

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Ukrayna’da

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey’in alt organı olan Ortak Stratejik Planlama Grubu’nun (OSPG) III. Toplantısı vesilesiyle 10 Kasım 2014 tarihinde Kiev’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Ukrayna’lı mevkidaşı Pavlo Klimkin’in eşbaşkanlıklarında gerçekleştirilen toplantıda, Ukrayna ile ikili ilişkilerimiz tüm boyutlarıyla gözden geçirildi ve yeni işbirliği olanakları ele alındı. Toplantı kapsamında bölgesel ve uluslararası konulara ilişkin kapsamlı görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Türkiye’nin Ukrayna’da yapılan parlamento seçimlerini memnuniyetle karşıladığını ve bu seçimleri Ukrayna’nın demokratik olgunluğunun bir göstergesi olarak değerlendirdiğini vurgulayarak, bu seçimlerle Ukrayna halkının ve Kiev yönetiminin Avrupa Birliği ve reform sürecini desteklediğinin görüldüğünü dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, toplantıda ikili ilişkilerin yanısıra, Kırım ve Kırım Tatarlarının durumunu da değerlendirdiklerini belirterek;

“Kırım Tatarlarının durumu Türkiye’yi yakından ilgilendirmektedir. Kırım Tatarları, maalesef bugün de facto yönetim tarafından baskı altında tutulmaktadır” dedi.

Türkiye’nin Ukrayna’nın yanında olduğunu ve Ukrayna’nın, Kırım dahil toprak bütünlüğünü desteklediğini kaydederek, “Türkiye, Kırım’ın illegal ilhakını tanımamaktadır ve tanımayacağını da güçlü bir şekilde vurgulamıştır.” şeklinde konuştu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Klimkin ise iki ülke arasındaki ilişkilerin gerçekten stratejik düzeyde ve geleceğe yönelik olduğunu vurgulayarak, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun Barış Planı’na olan desteğinden ötürü teşekkür etti.

YUNUS ERDOĞDU | UKRAYNA HABER

Etiketler
Daha Fazla Göster

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı