Haberler

Ukrayna enerji şirketi Naftogaz, Rusya’ya 1,45 milyar dolar ödedi

Ukrayna enerji şirketi Naftogaz, Rusya’ya olan doğalgaz borcunun ilk dilimi olan 1,45 milyar doların transfer edildiğini açıkladı.

Naftogaz basın dairesinden yapılan açıklamada, daha önce tedarik edilen ve ücreti ödenmeyen doğalgazın bedeli olarak Gazprom şirketinin hesabına 1 milyar 450 milyon doların transfer edildiği belirtildi. Ukraynalı şirketin 2013 Kasım – Aralık ve 2014 Nisan-Haziran dönemlerine ait Gazprom’dan alınan 11,5 milyar metreküp doğalgaz karşılığı olarak toplam 3,1 milyar dolar ödeme yapacağı kaydedildi.

Geçen hafta Avrupa Birliği’nin aracı olması ile Rusya ve Ukrayna arasında “kış paketi” üzerinde anlaşma sağlanmıştı. Böylece Ukrayna’ya doğalgaz sevkiyatı Mart ayına kadar garanti altına alınmıştı. Kiev’in 5 milyar doları bulan borcu nedeni ile Rusya, Ukrayna iç piyasalarına yönelik sevkiyatı 3 ay önce durdurmuştu. Rusya bin metreküp için 100 dolar indirim yaparak borcu 3,1 milyar dolara çekti.

Kiev ön ödeme yaparak Mart sonuna kadar 4 milyar metreküp “kış paketi” anlaşması çerçevesinde Gazprom’dan doğalgaz alımı yapacak. Rusya’nın kısa sürede Ukrayna sevkiyatını başlatması planlanıyor.

FARUK AKKAN | MOSKOVA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu