Haberler

Türkiye tarihin en uzun MGK’sında Ukrayna seçimleri konuşuldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez başkanlığı ettiği Millî Güvenlik Kurulu (MGK) ekim ayı olağan toplantısı tarihin en uzun MGK’sı olarak kayıtlara geçti. Toplantı 10 saat 20 dakika sürdü.

Milli Güvenlik Toplantısı (MGK) dün saat 14.25’te Çankaya Köşkü’nde başladı. 28 Ağustos’ta görevine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu ise ilk defa Başbakan sıfatı ile toplantıda yer aldı.

28 ŞUBAT MGK TOPLANTISINI GEÇTİ

Genel olarak ortalama 4-5 saat süren MGK toplantıları bugün 10 saat 20 dakika sürdü. Daha önce MGK’nın 28 Şubat 1997’de yapılan tarihi toplantısı yaklaşık 9 saati bulmuştu. Ayrıca 2009 yılı ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ belgesinin görüşüldüğü Haziran ayı MGK toplantısı ise Çankaya Köşkü’nde yapılmış yaklaşık 7 saat 40 dakika sürmüştü.

TOPLANTIDA ŞU KARARLAR ALINDI

‘Ülkemizin güvenliği, halkımızın huzuru ve kamu düzenini ilgilendiren hususlar ayrıntılı olarak görüşülmüştür. Bu kapsamda, milli güvenliğimizi tehdit eden ve kamu düzenini bozan iç ve dış legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten paralel yapılanmalar ve illegal oluşumlar ile yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır.

Terörle çok boyutlu mücadele kapsamında sürdürülen çözüm süreci ele alınmış; sürecin oluşturduğu olumlu atmosferi ve huzur ortamını bozmaya yönelik provokatif olaylara karşı kamu düzeni ve güvenliğini koruma konusundaki kararlılık teyit edilmiştir.

Suriye’de dördüncü yılını tamamlamak üzere olan çatışma ortamının ülkemizin ve bölgemizin güvenlik ve istikrarına yönelik yansımaları, bu konudaki bölgesel ve uluslararası yaşanan son gelişmeleri de içerecek şekilde müzakere edilmiştir.

Deniz yetki alanları başta olmak üzere Ege ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler gözden geçirilmiş; Türkiye’nin kendi kıta sahanlığı içerisinde ve garantör ülke olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ruhsatlandırdığı sahalardaki hak ve menfaatlerinin korunması için gereken her türlü tedbirin önümüzdeki dönemde de kararlılıkla alınacağı belirtilmiştir.

Irak ve Suriye’de IŞİD ve diğer terör örgütleriyle mücadele, ülkemizin bu mücadelede uluslararası koalisyon içindeki konumu, Türkiye’ye müzahir gruplar başta olmak üzere, ılımlı muhaliflerin durumu ve yerinden edilen kişilere yönelik insani yardımlarımız görüşülmüştür. Ayrıca, Irak’taki siyasi süreçte son dönemde yaşanan gelişmeler gözden geçirilmiş, ikili ilişkilerin güçlendirilmesi yönündeki irade teyit edilmiştir.

Başta Gazze’de sağlanan ateşkes olmak üzere, İsrail-Filistin ihtilafında yaşanan son gelişmeler, Libya ve Yemen’deki mevcut durum ile bölgesel yansımaları kapsamlı biçimde görüşülmüştür.

Afganistan’daki başarılı siyasal süreç ve gelişmeler değerlendirilerek, Türkiye’nin desteği vurgulanmıştır. Ayrıca, Ukrayna ve Tunus seçimleri gözden geçirilmiştir.’

EMRE SONCAN | ANKARA – ZAMAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu