Haberler

Alaska’nın Rusya’ya katılması için Beyaz Saray sitesinde imza kampanyası

Beyaz Saray’ın resmi web sitesinde açılan yeni bir dilekçe oylamasında, Alaska Eyaleti’nin, ABD’den alınarak Rusya’ya bağlanması için imza toplanıyor.

Direkt ABD Başkanı Barack Obama’ya bağlı ofis tarafından yönetilen dijital dilekçe sayfasında, 21 Mart’ta açılan dilekçede Rus bilim adamlar tarafından keşfedilen Alaska’nın yeniden Rusya’ya dâhil edilmesi talep ediyor.

20 Nisan’a kadar 100 bin imza toplanması halinde dilekçe Obama’ya sunulacak. Bu aşamadan sonra, Beyaz Saray’ın dilekçedeki çağrıya resmi bir cevap vermesi gerekecek. Dilekçeler sadece bir ay süre ile web sitesinde kalıyor. Şimdiden kullanılan oy sayısı 11 bine yaklaştı. Oylamaya katılmak için ABD vatandaşı olmak ya da ABD’de yaşama şartı yok.

Dijital dilekçeye atılan imza sayısı 100 bini bulduğunda, Beyaz Saray yetkilileri konuyu Başkan Obama’ya ulaştırmak zorunda. Obama’nın da takip eden günlerde talep hakkında araştırma ve fizibilite çalışması yaparak toplumu aydınlatıcı bir açıklama ya da ihtiyacı gideren bir talimat vermesi çok yaygın bir uygulama.

Dijital dilekçeye; https://petitions.whitehouse.gov/petition/alaska-back-russia/SFG1ppfN linkinden ulaşılabiliyor.

Kırım Cumhuriyeti’nin, Ukrayna’dan ayrılarak Rusya Federasyonu’na girmesi dünyanın bir çok ülkesinde ayrılıkçı bölgelere ümit oldu.

RUSLAR, ALASKA’YI KIRIM YÜZÜNDEN SATMIŞTI
ABD’nin yüzölçümü en büyük nüfus yoğunluğu en az olan eyaleti Alaska’yı, Rusya İmparatorluğu’ndan 30 Mart 1867’de 7,2 milyon dolara satın almıştı.
4 Ekim 1853 – 30 Mart 1856 tarihleri arasındaki, Osmanlı-Rus Savaşı’ndan (Kırım Savaşı) sonra hazinesi boşalan Rusya, Amerika’ya Alaska’yı satmak zorunda kalmıştı.

Alaska bölgesine ilk gelen Avrupalılar ise, 1784’te oradaki bir köye yerleşen Rus kürk tacirleriydi. Bölge, 1799-1867 yılları arasında bir Rus-Amerikan şirketi tarafından yönetildi.

YUNUS ERDOĞDU | SİMFEROPOL – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu