Haberler

Güney Kore: Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını kabul edemeyiz

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı yaptığı resmi açıklamada, Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını kabul edemeyeceklerini bildirdi.

Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Rusya’ya bağlanmasına Batı dünyasından tepkiler yağmaya devam ederken, Uzak Doğulu ülkeler de görüşlerini bildirmeye başladı. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, “Ukrayna’nın bağımsızlığını ve toprak bütünlüğüne şartsız bir şekilde saygı duyuyoruz.” ifadelerini kullandı. Yapılan açıklamanın devamın da ise Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Rusya ile yaptığı bileşme anlaşmasının kabul edilemeyeceği yer aldı.

Kırım ile ilgili sessizliğini uzun süredir koruyan Güney Kore, konuya ilişkin ilk defa net bir açıklamada bulunmuş oldu. Güney Kore’nin, ABD’nin müttefiki diğer ülkeler gibi Rusya’ya karşı sert açıklamalarda bulunmaması dikkat çekti. Seul yönetiminin bu duruşunu uzmanlar, Uzak Doğu’da Rusya ile beraber barış ve huzur ortamının korunması için bazı iş birliklerinde bulunmasına bağladı. Bazı uzmanlar ise Güney, Kore-Kuzey, Rusya doğal gaz hattı gibi bir takım 3’lü projelerin geleceği açısından Moskova-Seul hattının hassasiyetine dikkat çekti.

ŞİNASİ ALPAGO | SEUL – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu