Haberler

Ankara, Tatar Reşat Ametov cinayetinin aydınlatılmasını istedi

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kırım’da öldürülen Tatar asıllı Reşat Ametov’un faillerinin bulunmasını istedi.

Bakanlığın konuyla ilgi açıklamasında, “Geçtiğimiz günlerde Kırım’da ortadan kaybolan Kırım Tatar Türkü Reşat Ametov’un öldürüldüğünü büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Dün toprağa verilen Ametov’a Allah’tan rahmet, başta yakınları olmak üzere tüm Kırım Tatar Türklerine başsağlığı diliyoruz.” denildi.

Türk kamuoyunda ve özellikle Kırım Tatarları arasında infiale yol açan bu cinayetin iç yüzünün biran önce açıklığa kavuşturulmasını isteyen Dışişleri Bakanlığı, faillerin yakalanarak adalet önüne çıkarılmasını beklediklerini ifade etti.

Açıklamada; “Tarihte büyük acılara maruz kaldıktan sonra vatanlarına dönebilen Kırım Tatar Türkleri, görüşlerini ve taleplerini barışçıl zeminlerde dile getirmektedirler. Soydaşlarımızın bu sorumlu tutumlarına rağmen ‘referandum’ sürecinde ve sonrasında baskı ve tehditlere maruz kalmalarını, hatta can güvenliğinden yoksun bırakılmalarını kabul edilemez buluyoruz.” ifadesi yer aldı.

Kırım Tatar Türklerinin başka kışkırtmalara da maruz kaldığı yönünde bilgiler alındığı belirtilen açıklamada, Kırım Tatarlarının ikamet ettikleri bölgelerden çıkartılacakları yönünde resmi makamlara dayandırılarak yayınlanan haberlerin de kaygıyla izlediği bildirildi.

YUNUS ERDOĞDU | SİMFEROPOL – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu