Haberler

“Kırım, Rusya’ya bağlanırsa Tatarlara otonomi verilecek”

Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Rusya’ya bağlanması durumunda Kırım Tatarlarına ulusal ve kültürel otonomi verileceğini söyledi.

Rossiya 24 televizyonuna açıklamada bulunan Matviyenko, “Eğer Kırım’da referandum Rusya’ya bağlanma şeklinde gerçekleşirse, Ruslarla aynı haklara sahip olacaklar. Rusya’da sosyal haklar Ukrayna’dan çok ileride. Kırım Tatarlarına da ulusal ve kültürel otonomi verilecek.” dedi.

Kırım Tatarlarının kaderinin zor ve sıkıntılı olduğunu hatırlatan Federasyon Konseyi Başkanı, “Onların kültürleri, dilleri ve tüm hakları garanti altında olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın Kırım’da 16 Mart’ta yapılacak referanduma müdahil olmayacağını savunan Matviyenko, “Bu süreç Kiev yönetimi tarafından provoke ediliyor.” eleştirisi getirdi.

Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Ukrayna’nın diğer bölgeleri ile ilgili herhangi bir referandum olup olmayacağı ile ilgili soruyu cevapsız bıraktı. Matviyenko, Ukrayna’nın diğer bölgelerinde yaşayan Rusların hakları ve güvelikleri ile ilgili herhangi bir ayrımcılık ya da soykırıma izin vermeyeceklerini belirtti.

FARUK AKKAN | MOSKOVA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu