Haberler

Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği’nden Ukrayna’daki olaylara ilişkin duyuru

Ukrayna’da üç ay önce başlayan siyasi krizin giderek artması ve son üç gün içinde şiddet olaylarının tırmanması sebebiyle Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği’nden bir duyuru yapıldı.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, “Değerli vatandaşlarımız, Kiev’de polis ile protestocular arasında yaşanan ve 30’dan fazla kişinin yaşamını yitirmesine sebebiyet veren şiddet olayları, ağırlıklı olarak şehir merkezinde yaşanmakta; ancak gerginlik ve çatışma ortamı Ukrayna’nın diğer şehirlerine de kısmen yansıyabilmektedir. Özellikle Kiev’de toplu taşımacılığın aksadığı, metro sisteminin çalışmadığı ve belirli güzergahlara ulaşım sağlanamadığı; öte yandan kimi şehirlerde de bazı güzergahlarda otobüs, kamyon, TIR vb. büyük araçların geçişlerine izin verilmediği, diğer araçların geçişlerinin ise kontrollü olarak sağlandığı görülmektedir. Bu bağlamda Ukrayna’da yerleşik veya Ukrayna’ya seyahat edecek olan vatandaşlarımızın güvenlikleri açısından, tedbirli olmaları, güvenlik ilke, uyarı ve önlemlerine titizlikle riayet etmeleri, kalabalık ve sosyal olayların patlak vermesine müsait ortamlardan uzak durmaları, çevrelerinde bir eylem ve gösteri yapılması halinde bölgeden uzaklaşmaları Büyükelçiliğimizce tavsiye olunur” denildi.

Duyuruda, ülkede herhangi bir sorun ile karşılaşılması halinde ivedilikle Kiev Büyükelçiliği’ne ulaşılması istenildi. Başkent Kiev’deki Türk Büyükelçiliği telefon numaraları: +38 044 281 0 750 ve +38 044 281 0 751 şeklinde. Odesa’daki Türk Başkonsolosluğuna ise; +38 048 722 79 11 numaralı telefondan, mesai saatleri dışında ise +38 093 711 00 24 mobil hattan ulaşabilirsiniz. Bir sıkıntı yaşandığında, +90 312 292 29 29 numaralı Konsolosluk Çağrı Merkezi’nin aranabileceği de vatandaşlara hatırlatıldı.

ÖLÜ SAYISI 75’E ÇIKTI

Ukrayna’da 18 Şubat’tan bu yana devam eden gösterilerde Sağlık Bakanlığı verilerine göre en az 75 kişi hayatını kaybetti. Resmi kayıtlara göre 571 kişi tedavi için hastaneye başvururken, 363 kişinin ise kontrolleri sürüyor. Yatarak tedavi alan 363 kişiden 76’sının durumunun ağır olduğu belirtildi.

Kiev’de bütün hastanelerde ameliyathanelerinin dolduğu bildirildi. Gayri resmi yaralı sayısı ise binlerle ifade ediliyor. Merkezde yaralanan protestocular gözaltına alınma endişesiyle hastaneye gitmek yerine çadırlarda ya da kiliselerde gönüllü sağlık hizmeti veren doktorlar tarafından tedavi ediliyor. Öte yandan Ukrayna İçişleri Bakanlığı’da yayınladığı bir duyuru ile vatandaşlara merkeze gitmeyin uyarsında bulunarak mecbur kalınmadıkça evlerden çıkılmamasını istedi. Bununla birlikte ana ulaşım hattı metro seferlerinin iptal edildiği başkent Kiev’de eğitim ve öğretime de ara verildi.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu