Haberler

Ukrayna, AB ile anlaşmaya ‘evet’ dedi

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Serhiy Arbuzov “yakında” Avrupa Birliği (AB) ile işbirliği anlaşması imzalayacaklarını duyurdu.

AB Komisyonu Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Komiseri Stefan Füle ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından açıklama yapan Arbuzov, “Milli stratejik çıkarlarımızı hesaba katarak, Ukrayna yakında AB ile bu işbirliği anlaşmasını imzalayacak.” dedi.

Arbuzov imzanın ne zaman gelebileceği hakkında herhangi bir bilgi vermezken Füle ile “yol haritası” üzerinde konuştuklarını söyledi.

Son bir yıldır ekonomisi kötüye giden ülkede Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Rusya ile yakınlığı derinleştirmekle AB üyeliğine doğru bir adım daha atarak Doğu’dan uzaklaşmak tercihleri arasında kararsız bir görüntü sergiliyordu.

Geçen ay imzalanması beklenen anlaşmadan geri adım atılmasıyla başlayan yönetim karşıtı protestolar, başta başkent Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı olmak üzere ülkenin birçok yerinde binlerce insanın katılımıyla gerçekleştirildi.

Polisin sert müdahalesiyle karşılaşan göstericiler Cumhurbaşkanı ve hükümetin istifasını, seçimlerinin öne alınmasını ve tutuklu eski Başbakan Yuliya Timoşenko da dâhil siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istiyor.

DIŞ HABERLER SERVİSİ – ZAMAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu