Haberler

Yanukoviç ile Ashton’un görüşmesi 3,5 saat sürdü

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, ülkede yaşanan siyasi krizden çıkış yolu bulunmasına destek olmak amacıyla başkent Kiev’e gelen Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’u kabul etti.

Viktor Yanukoviç ile Catherine Ashton görüşmesinde Avrupa Birliği (AB) Ukrayna Büyükelçisi İan Tombinsky de hazır bulundu. Ashton’un, AB’nin mesajlarını ilettiği Yanukoviç görüşmesi yaklaşık 3,5 saat sürdü. Ashton ile Yanukoviç’in AB ile Ukrayna arasındaki önem arz eden bütün meseleleri ele aldığı bildirildi.

Ashton’un Kiev ziyareti, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun inisiyatifi ile gelişti. Hem iktidar hem muhalefet kanadıyla temaslarda bulunan Ashton’un, sivil toplum temsilcileriyle de bir araya geldikten sonra yarın ülkeden ayrılması bekleniyor.

Öte yandan gerilimin had safhada olduğu Kiev’de AB yanlıları, iktidarın Ortaklık Anlaşması sürecini askıya almasına karşı protesto gösterileri devam ediyor. Muhalifler; cumhurbaşkanı ve hükümetin istifasını, erken cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri, tutuklu eski Başbakan Yuliya Timoşenko dâhil siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istiyor.,

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu