Haberler

[VİDEO] Kiev’de Sakal-ı Şerif izdihamı

Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi (DUMU) tarafından Ukrayna’ya Ramazan Bayramı’na özel getirilen Sakal-ı Şerif büyük ilgi gördü.

Bayram namazı akabinde gösterilen Sakal-ı Şerif, dünyanın değişik ülkelerinden inananları başkent Kiev’deki Ar Rahma Camii’nde buluşturdu.

Cami imamları, toplanan cemaate Sakal-ı Şerif’in günümüze kadar ulaşması ve Hz. Muhammed(sav)’in sünneti hakkında bilgi verdi. Ukrayna Müftüsü Şeyh Ahmed Tamim yaptığı konuşmada; “Sakal-ı Şerifi, Ukrayna’ya getirme imkânımız oldu. İstedik ki Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sav) bereketi Müslümanların bulunduğu bu beldeye de yansısın.” dedi.

Müslümanlar cami içinde Sakal-ı Şerif’i görebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Saatlerce süren gösterimde cemaatin yığılması nedeniyle izdiham yaşandı. Ahmed Tamim cemaati sık sık sıraya girme hususunda uyardı ve en son kişi görene kadar gitmeyeceğini söyledi.

Salâvatlar eşliğinde gerçekleşen Sakal-ı Şerif ziyaretinde isteyenlerin cep telefonu ile fotoğrafının çekmesine ve özel bir muhafaza içerisindeki Sakal-ı Şerif’e dokunulmasına izin verildi. Sakal-ı Şerif ziyareti camide bulunan büyük küçük herkesin görene kadar devam etti.

Sakal-ı Şerif ile birlikte nesillerden nesillere aktarılışını ve isnadını gösteren belge de beraberinde hazır bulunduruldu.

Daha önce de dini günlerde ülkeye getirile Sakal-ı Şerif, Ukrayna’nın birçok bölgesinin yanı sıra Kırım Özek Cumhuriyeti’nin değişik şehirlerinde de halkın ziyaretine sunulmuştu.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu