Haberler

Karadeniz’in gazını Ukrayna ile Türkiye alacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Yuriy Boyko ile görüştü.

Bakanlık binasındaki görüşmede Enerji alanında Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin geliştirilmesi için yoğun gayretlerin olduğunu vurgulayan Yıldız, “Karadeniz’de münhasır ekonomik sahalarımız var. O sahalarda inşallah beraberce iş yapabilme imkanlarını geliştirmiş olacağız” diye konuştu.

Boyko da, Bakan Yıldız’ı “en yakın dostu” olarak gördüğünü ifade ederek, Türkiye ve Ukrayna arasındaki ilişkilerin dinamik olarak geliştiğini kaydetti. Her iki ülkenin enerji alanında ortak sorunlar yaşadığına dikkati çeken Boyko, “Bu sorunlar enerji kaynaklarının ithalatına bağımlılığımızdır. Ortak çabamız bunun azaltılmasına yönelik ve kendi imkanlarımızla enerji kaynaklarının çıkarılmasına yöneliktir. Şu anda gündemimizde devletimizin geleceği açısından son derece önemli olan birkaç proje var. Aynı şekilde Hazar’dan Avrupa’ya kadar enerji kaynaklarının ulaşımı konusunda Türkiye’nin bize verdiği destekten dolayı teşekkürlerimizi iletmek isteriz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Boyko, “Türkiye ile olan projelerde son gelişmeler nedir?” sorusuna, “Şu anda 2 proje üzerinde çalışıyoruz. Birinci proje, Karadeniz sularında ortak gaz çıkarma projesidir. İkinci proje de Avrupa’dan daha ucuz fiyattan satın alınabilen gazın, Ukrayna depolarında saklanması. Böylece gazın daha ucuza sağlanmasıdır” yanıtını verdi.

Bakan Yıldız da aynı soruyu, “İşbirliğimizin ilerletilmesi adına gerek doğal gazla, gerek petrolle alakalı Karadeniz’in daha iyi değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum” diye yanıtladı.

Ukrayna’daki depolara 30 milyar metreküp gazı doldurabildiklerini belirten Boyko, “Türk ortaklarımızın bu depoları kısmen kullanmaları üzerine teklifimizi yaptık. Yaz aylarında gaz fiyatı çok daha düşüktür, yazın gaz alınıp bizim depolarımıza doldurulabilir. Kış aylarında gaz pahalı olduğunda bu depolardan alınıp kullanılabilir. Yaptığımız teklif bundan ibarettir” şeklinde konuştu.

Karadeniz’deki petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerine yönelik bir soru üzerine Yıldız, Ukrayna’nın 1 milyar metreküp civarında yeni bir doğal gaz rezervini tespit ettiğini hatırlattı. Yıldız, Karadeniz’de doğal gaz ve petrol varlığına inandıkları için üzerinde çalışılması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

www.ukraynahaber.com.ua

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu