Haberler

Genelkurmay Mehteran Birliği Ukrayna’daydı

Genelkurmay Başkanlığı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesindeki faaliyetleri kamuoyu ile paylaştı. Paylaşılan bilgiler arasında, Sivastopol/Ukrayna’da düzenlenen “Dördüncü Uluslararası Savaş ve Barış Festivali”ne katıldığı da yer aldı.

Ekiplerin, kanunla verilen askerî ve genel kolluk görevlerinin yanı sıra denizlerdeki canlıların korunması maksadıyla da çeşitli görevler icra ettiği hatırlatarak, 14 Haziran 2013 tarihinde Sahil Güvenlik Komutanlığı Alo-158 İhbar Yardım Hattı’na “Marmaris Yalancı Boğaz açıklarında yaralı bir deniz kaplumbağasının olduğu” ihbarı yapıldığı, bölgeye sevk edilen bir sahil güvenlik botu ile yaralı deniz kaplumbağası kurtarılarak, Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) yetkililerine teslim edildiği vurgulandı.

TATBİKATLAR

TSK bünyesindeki tatbikatlara ilişkin, Anadolu Kartalı-2013/2 Eğitimi’nin Türkiye’nin ev sahipliğinde, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve NATO unsurlarının iştiraki ile 10-21 Haziran 2013 tarihleri arasında Konya’daki 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda icra edildiği bildirildi.
Eğitimin amacı ise gerçeğe yakın harekât ortamında, basitten zora doğru giden jenerik bir senaryo dâhilinde, av uçakları ve satıhta konuşlu hava savunma silah sistemleri ile korunmakta olan taktik ve stratejik hedeflere karşı karma hava harekâtı görevlerinin planlama ve icrasını sağlayarak, katılımcıların eğitim seviyelerini yükseltmek olarak açıklandı.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait 6 adet F-16 uçağı, Suudi Arabistan’a ait 8 adet F-15 uçağı, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait 8 adet F-4E2020 uçağı, 27 adet F-16 uçağı, 1 adet KC-135 tanker uçağı, 1 adet CN-235 uçağı, 1 adet C-130 uçağı ile NATO’ya ait 2 adet E-3A erken uyarı uçağının katıldığı eğitimlerde; 525’i dost ve müttefik ülkelerin personeli, 540’ı Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olmak üzere toplam bin 65 askerî personelin görev yaptığı aktarıldı.

SUUDİ ARABİSTAN İLE TATBİKAT

TSK’ya ilişkin bir diğer haberde; Türkiye-Suudi Arabistan Müşterek Barışı Destekleme Harekâtı Komuta Yeri Tatbikatı’nın 17-21 Haziran 2013 tarihleri arasında, Türkiye’nin ev sahipliğinde, Kara Kuvvetleri Eğitim Doktrin Komutanlığı’na bağlı Muharebe Simülasyon Lider Eğitim Merkezi Komutanlığı (MUHSİLEM) tesislerinde icra edildiği ifade edildi.

Amacı, iki ülke kara kuvvetleri unsurları arasında eğitim, iş birliği ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek, bilgi ve tecrübe paylaşımına imkân sağlamak olan tatbikatın; ‘Barışı Destekleme Harekâtı’ jenerik senaryosu çerçevesinde, bilgisayar destekli komuta yeri tatbikatı şeklinde icra edildiği, Suudi Arabistan’dan 48, Türkiye’den 52 personel olmak üzere toplam 100 personelin katıldığını kaydedildi.

JANDARMA’NIN KURULUŞ TÖRENLERİ

Ayrıca, 14 Haziran 2013 Cuma günü Türkiye genelinde il jandarma komutanlıkları tarafından, Ankara Garnizonunda ise Jandarma Okullar Komutanlığı/Beytepe koordinatörlüğünde, Jandarma Genel Komutanlığı’nın 174’üncü kuruluş yıl dönümü törenleri icra edildiği belirtildi.

SAT KOMANDOSU GOBİ ÇÖLÜ’NDE

Öte yandan, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı emrinde görevli Sualtı Taarruz (SAT) Komandosu Deniz Piyade Yüzbaşı Mahmut Yavuz’un, 02-08 Haziran 2013 tarihleri arasında Gobi Çölü/Çin Halk Cumhuriyeti’nde düzenlenen ultra maratona katıldığı belirtilerek, Yavuz’un 250 kilometre mesafeli ve toplam altı etaptan oluşan maratonda, 150 yarışmacı arasında dünya ikincisi olduğu açıklandı. Gobi Ultra Maratonunda büyük başarı elde eden personelin, 2012 yılında Türkiye’de düzenlenen Kapadokya, Likya Yolu, Çekmeköy ve İznik Ultra maratonlarında da birincilikleri bulunduğuna işaret edildi.

MEHTERANLAR BARIŞ FESTİVALİNDE

Mehteran Birliği’nin de 13-18 Haziran 2013 tarihlerinde Almanya, Fransa, Yunanistan, Rusya ve Ukrayna ile birlikte Sivastopol/Ukrayna’da düzenlenen “Dördüncü Uluslararası Savaş ve Barış Festivali”ne katıldığı da paylaşılan bilgiler arasında yer aldı.

ORGENERAL OMURTAK ANILDI

Gernelkurmay haberlerinden bir başkası ise 23 Haziran 2013 Pazar günü, 1946-1949 yılları arasında, 4’üncü Genelkurmay Başkanı olarak görev yapan merhum Orgeneral Salih Omurtak’ı anma töreninin Ankara’da Devlet Mezarlığında; 1957-1958 yılları arasında 9’uncu Genelkurmay Başkanı olarak görev yapan Merhum Orgeneral İ. Feyzi Mengüç’ü anma töreninin ise İstanbul’da Edirnekapı Şehitliği’nde yapıldığı şeklinde.

NECDET ÖZEL’E MEKTUP YAZAN ÇOCUK

Diğer yandan, Denizli’de yaşayan ilkokul 3‘üncü sınıf öğrencisi Hüseyin Ertekin’in, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e yazdığı mektuptaki, “Yüce Atamızın huzuruna beni götürür müsünüz?” dileği doğrultusunda, Hüseyin Ertekin (10) ile babası Çağlar Ertekin, 11 Haziran 2013 günü Genelkurmay Başkanlığı’nın davetlisi olarak Denizli’den Ankara’ya getirildi. Merkez Orduevi’nde ağırlanan çocuk ve babasına; Anıtkabir’i, Cumhurbaşkanlığı Atatürk Müze Köşkü ve Muhafız Alayı Müzesi gezdirildi.

ARAMA KURTARMA TİMİ İŞ BAŞINDA

Genelkurmay, ayrıca, arama kurtarma faaliyetlerine ilişkin de şu bilgiyi aktardı: “21 Mart 2013 tarihinde, Elazığ/Palu Arındık bölgesinde özel bir araç ile nehre düşerek kaybolan ve arama çalışmalarına 10 Nisan 2013 tarihinde ara verilen şahsın bulunması için İçişleri Bakanlığı’nın talebi üzerine, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından bir Sualtı Arama Kurtarma Timi görevlendirilmiştir. Anılan tim, 24 Haziran 2013 tarihinde Elazığ’a nakledilecek ve arama/kurtarma faaliyetine başlayacaktır.”

UYUŞTURUCU OPERASYONU

TSK’dan paylaşılan son haber, 20 Haziran 2013 tarihinde Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı, Diyarbakır ve ilçelerinde 800 askerin katıldığı geniş çaplı bir uyuşturucu operasyonunun başarıyla icra edildiği, 63 noktaya icra edilen operasyonda 6 şüphelinin yakalanarak gözaltına alındığı, 3 milyon 43 bin 582 kök kenevir bitkisi ele geçirildiği şeklinde oldu.

SEYFETTİN KOÇAK | ANKARA – CİHAN

Daha Fazla Göster

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu