Haberler

18 Mart’ta Ukrayna’daki Türk şehitleri anılacak

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti (Kırım)’nde, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Sivastopol (Akyar) Sapun Dağı’nda bulunan Türk şehitliğinde anma töreni düzenlenecek.

Türk Şehitliğinde 18 Mart Pazartesi günü saat 12.00’de düzenlenecek anma törenine ilişkin Kiev Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada;

“Büyükelçimiz Sayın Mehmet Samsar ve Büyükelçiliğimiz Askeri Ataşesi Sahil Güvenlik Kurmay Albay Cengiz Fitöz ile Odesa Başkonsolosumuz Sayın Hüseyin Ergani’nin de katılacağı tören Şehitliğimize çelenk konulması, saygı duruşu ve Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait askeri bando ve tören takımı eşliğinde Türk ve Ukrayna Milli Marşlarının okunmasıyla başlayacak, günün anlamını belirten konuşmalar ve şehitlerimizin aziz ruhlarına okunacak dua ile son bulacaktır. Törenlere tüm vatandaş ve soydaşlarımız davetlidir.” denildi.

KIRIM SAVAŞI
İngiltere, Fransa ve Piyemote-Sardinya’nın Rusya’yı Avrupa ve Akdeniz dışında tutmak amacıyla Osmanlı’nın yanında yer aldığı Kırım Savaşında (1853 -1856) sadece Sivastopol kuşatması sırasında yaklaşık 35 bin Türk askeri şehit olmuştu. Kırım Savaşı’nda şehit düşen Osmanlı askerlerinin sayısının 175 bin 300 kişi olduğu tahmin ediliyor.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu