Haberler

Ukraynalılar her sene 1 milyar Euro’yu çöple atıyor

Geri dönüşümün önem kazandığı son yıllarda, Ukrayna’nın katı atıklarını işleyemediği için her yıl 1 Euro kaybettiği bildirildi.

Tüketici Kontrol Merkez Koordinatörü İgor Kanevskiy yaptığı açıklamada; “Ukrayna devleti yaklaşık 1 milyar Euro kaybediyor. Yıllık yaklaşık 12 milyon tonluk katı atıklardan sadece yüzde 1-2’si işleniyor. Kalan çöpler ise toprağa gömülüyor. Atıkların işletilmesinden kilo başına 10 sent bile elde edilse her sene devletin kazancı 1 milyar Euro’yu bulur. Büyük miktarda katı atıklar işletilemediği için devlet her sene yaklaşık 1 milyar Euro kaybediyor” dedi.

Son 20 yıl içinde çöp konusunda devletin yanlış politikasından dolayı milyarlarca Euro kaybedildiğini açıklayan İgor Kanevskiy, ekonomik kaybın yanı sıra ciddi boyutlara ulaşan çevreye kirliğine de dikkat çekti.

Ukraynalı Uzman Kanevskiy, ülkede yaklaşık 4 bin resmi çöp toplama merkezinin bulunduğunu ve söz konusu çöplüklerin de kapasitesinin yüzde 80-90 dolu olduğunu söyledi. Bununla birlikte Kanevskiy ülkede 300 bine yakın gayri resmi çöp dökülen alan olduğunu ileri sürdü.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu