Haberler

Kiev’de olağanüstü hal devam ediyor

Son dört gün içerisinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’e iki aylık kar bir anda yağınca olağanüstü hal ilan edildi. Kiev’de, yağan aşırı karı taşıyamayan 18 ağaç da yollara devrildi.

Kiev’de 11 Aralık’ta olağanüstü hal ilan eden, Kiev Belediye Başkanı Aleksandr Popov imzaladığı kararnameye göre başkentin merkezinde araçların park edilmesini de yasakladı. Başkan Popov, ağır tonajlı araçların şehir içinde hareketine de sınırlama getirdi.

Ukrayna genelinde ve özellikle başkenti Kiev’de yoğun kar yağışlardan dolayı trafik bazen durma noktasında geliyor.

Başkentteki yolların kar temizlemesine engel olunmaması için şehir merkezinde araç parkına yasak getirildi. Park edilen araçlar ise 24 saat iş başında olan çekiciler tarafından çekiliyor.

Öte yandan şehrin değişik noktalarında ücretsiz otopark yerleri oluşturuldu. Trafik durma noktasına geldiği zaman vatandaşlar arabayı ücretsiz parklara bırakıp toplu taşıma araçları kullanarak evlerine dönebiliyor.

Yol açma çalışmasında yer alan Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra; Olağanüstü Haller Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, ilgili kamu kurum ve kuruluşları 24 saat mesai yaparak yolların temizliyor.

Yandex’in online haritasında dün sabah başkent Kiev’deki trafik sıkışıklığı en üst seviyeye ulaşarak durma noktasına gelmişti.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu