Haberler

Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç inanç özgürlüğü için talimat verdi

Özgürlük ve demokrasinin en iyi işlediği eski Sovyet cumhuriyetlerinden Ukrayna’da Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, kabineden inanç özgürlüğü ve cemaatlerin daha rahat faaliyet göstermeleri için yasa tasarısı hazırlamasını istedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı İdaresi’nden yapılan açıklamada Yanukoviç’in inanç ve dini örgütlere özgürlük getirecek bir kanun değişikliği yapmak istediği bildirildi. Yanukoviç’in gündeme getirdiği yasa tasarısı, dini idareler ve cemaatlerin katılımıyla hazırlanacak.

Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in talimatı üzerine 12 Aralık’tan sonra kurulacak kabinenin öncelikli işinin inanç özgürlüğü ve dini teşkilatlara elverişli çalışma koşulları hazırlamak için gerekli kanunları hazırlamak olacağı belirtildi.

28 Ekim’de yapılan genel seçimlerinin arifesinde 17 Ekim’de ülkedeki bütün dinlerin temsilcilerini Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nden kabul eden Yanukoviç, bütün dinlere eşit mesafede olduğunu, yeni yasal düzenlemelerle ülkedeki bütün inanlara eşit hak ve fırsatları tanıyacaklarının garantisini vermişti.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu