Haberler

[ÜLKE LİSTESİ] Temiz ülke liginde Ukrayna 144. sırada

Ukrayna’da hükümetler yolsuzlukla mücadele konusunda vaatlerde bulunsa da uluslararası kamuoyunu olumlu etkileyemedi. Uluslararası Saydamlık Örgütü (Transparency International-TI) tarafından yapılan temiz ülke endeksinde, Ukrayna dünyanın 176 dünya ülkesi arasında 144. sırada yer aldı.

Transparency International şirketi resmi sitesinde yayımladığı verilere göre, Ukrayna hükümetin yolsuzluk mücadelede yaptığı belli işlemlere rağmen hala durum yolsuzluk konusunda ciddiyetini koruyor. Şirketin yaptığı araştırmada Ukrayna 100 puan üzerinden yapılan değerlendirmede 26 puan alarak listenin en sonlarında yer aldı.

Ukrayna’da yolsuzluğun artmasının başlıca nedenleri; Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Komitesi’nin eylemsizliği, devletin yolsuzlukla mücadele için kaynak ayırmaması ve bütçenin yaklaşık üçte birini karşılayan kamu ihale yasasının değiştirilmemesi olarak gösterildi.

TÜRKİYE GİDEREK TEMİZLENİYOR

Türkiye’nin yolsuzluklarla yaptığı mücadele ise Transparency International’nın dikkatinden kaçmadı.
Temiz ülke sıralamasında 2002’de 64. sırada yer alan Türkiye, geçen süre içerisinde 54’üncü sıraya yükseldi. İyileşmenin sebeplerinden biri, hükümetin yolsuzlukla mücadeleye ilişkin Kamu Etik Yasası, Bilgi Edinme Kanunu gibi yasal düzenlemeleri gerçekleştirmeye başlaması oldu.

Yolsuzluğun en az olduğu temiz ülke liginde ilk 10 ülke; Danimarka, Finlandiya, Yeni Zelanda, İsveç, Singapur, İsviçre, Avustralya, Norveç, Kanada ve Hollanda oldu.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu