Haberler

Türkiye’nin Patriot talebi kabul edildi

Türkiye’nin Suriye sınırına Patriot füzeleri yerleştirilmesi talebi Kuzey Atlantik Konseyi dışişleri bakanları toplantısında kabul edildi.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada; ABD, Almanya ve Hollanda’nın füzeleri sağlama konusunda niyet beyan ettiği belirtildi. Fakat bu ülkelerin iç süreçlerinin de tamamlanması beklenecek. Füzelerin komutası Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanlığı’nda olacak. Füzeler sadece savunma amaçlı olarak konuşlandırılacak.

Toplantının ardından açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, bugün sadece siyasi bir karar alındığını, füzelerle ilgili teknik detayların ise daha sonra görüşüleceğini söyledi.

Bir soru üzerine Rasmussen, 28 üye ülkenin dışişleri bakanlarının Türkiye’nin Suriye’ye karşı açıkladığı angajman kurallarını kabul ettiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Bu karar, İttifak dayanışmasının ve birliğinin teyiden ve pratikte ortaya konulması bakımından önemlidir.” ifadelerine yer verildi.

NATO’nun Suriye’ye askeri operasyon düzenleme konusundaki düşüncesinin değişmediğini belirten Rasmussen, şu andaki tek amaçlarının NATO üyesi Türkiye’nin topraklarını korumak olduğunu belirtti. Suriye’deki krize uluslararası kamuoyunun siyasi bir çözüm bulması gerektiğini kaydeden Rasmussen, NATO’nun bu noktadaki görevinin Türkiye’yi korumak olduğunu yineledi.

Rasmussen, Kuzey Atlantik Konseyi toplantısına katılan 28 dışişleri bakanının hepsinin Suriye’deki kimyasal silahlardan derin endişe duyduğunu sözlerine ekledi.

KADİR UYSALOĞLU | BRÜKSEL – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu