Haberler

[VİDEO VE FOTO GALERİ] Komünistler, Esed Rejimi’ne destek için Kiev Büyükelçiliği’ni bastı

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Ukrayna Komünist Partililer (UKP) ile Ukrayna Suriye Dostluk Derneği üyesi bir gurup, Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği önünde Esed Rejimi’ne destek eylemi yaptı.

Ellerinde komünist Parti bayrakları, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in resimleri, Suriye Bayrakları ve Kiev Büyükelçiliği’ne hakaret içerikli pankartlar taşıyan gurup; “Türkiye Büyükelçiliği defol Ukrayna’dan” şeklinde sloganlar attı.

Önce Kiev Büyükelçiliğine girmek talebinde bulunan daha sonrada Büyükelçiliğin kapısını bloke etme girişiminde bulunan eylemcilere ise Ukrayna Polisi engel oldu.

EMEKLİ ALBAY CİHAN MUHABİRİNE SALDIRDI
Türkiye Elçiliğinin kapatılmasını da isteyen eylemciler daha sonra çekim yapan Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirinin görüntü almasını engellemeye çalıştı.

Cihan muhabirini kamerasının objektifini Suriye bayrağı ile kapatan iki kişi muhabire sözlü hakaretler etti.

Sovyetlerin eski albay üniformasını giyen yaşlı bir şahıs kameraya yumruk atarken ve eylemin organizatörü de elindeki Esed posteri ile kameraya vurdu.

Ukrayna polisi takviye ekip isteyerek basın mensubuna saldıran kişileri uzaklaştırdı.

Eylemin yapıldığı yerde bir amatör kameraman Esed Rejimi destekçilerinin eylemini ve görevini yapamaya çalışan muhabirin zor anları saniye saniye kayıt etti.

Ukraynalı gazetecilere müdahalede bulunmayan fakat Türk basın mensubunu tartaklayan ve Türkiye Büyükelçiliği aleyhinde sloganlar atan gurup polisin ikazı üzerine olaysız bir şekilde dağıldı.

Eylem yapmaya gelen Ukraynalıların hadiseleri bilmediği hatta bazılarının Esed’in halkı bombaladığı; tank ve uçakları Türkiye’nin verdiği söylemesi dikkat çekti.

Cihan’a konuşan Suriyeli Said Mahmud adlı gösterici Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, Suriye’deki muhaliflere silah ve para vermekle suçladı. Türkiye’deki Kürtlerin ve Erdoğan’a muhalif büyük bir gurubun Suriye konusunda kendilerini desteklediğini söyleyen Said Mahmud, NATO ve batılı güçlerin elini çekmesi halinde Suriye’nin düzeleceğini ileri sürdü. İktidarların geçici halkların kalıcı olduğunu belirten Said Mahmud Türk halkına değil muhaliflere yardımcı olan iktidara karşı olduklarını söyledi.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu