Haberler

[VİDEO] Güney Akım

Rusya’nın 16 Milyar dolarlık Güney Akım’da son imzayı da Slovenya ile atmasıyla birlikte Ukrayna’nın by-pass edileceği söylendi.

Ama ben Ukrayna, kuzey ile güney, doğu ile batı arasındaki stratejik konumunun değişeceğini zannetmiyorum. Zaten söz konusu Güney Akım Projesi, en iyi ihtimalle 2016 olmadı 2018 yılında bitecek o zamana kadar zaten mevcut Ukrayna’dan geçen hat kullanılacak.

Öte yandan mevcut hat ömrünü doldurduğu da bir gerçek. İşin aslı hattın acilen bakıma alınması gerekliği de olabilir. Hattın yenilenirken kullanılamayacak olması hem Avrupa’yı enerjisiz bırakır hem de Rusya’yı zorda.

2018’de Güney Akım yeni sorunsuz şekilde devreye girdiğinde büyük ihtimalle yıllardır Rusya’nın doğal gazını Avrupa’ya taşıyan Ukrayna hattı da kapatılıp bakıma alınacaktır.

Güzergâh çeşitliliği oluşturan Rusya böylece kendi enerji konumunu da sağlalaştırmış oluyor. Ukrayna belli ki gelecekte bir müddet doğal gaz konusundaki stratejik konumunu kaybedecek ama tamamen yitirecek demek doğru değil.

Öte yandan, Ukrayna sıvı gaz konusunda ciddi bir atak halinde…

Bu konu da Türkiye ile işbirliği de yapmak istiyor. Türkmenistan’ın bağımsızlık günü münasebetiyle Kiev’de verilen bayram resepsiyonuna katıldım. Orada Ukrayna Enerji Bakanı Yuriy Boyko ile konuyu görüşme imkânı buldum.  

Enerji Bakanı Boyko, oldukça gergindi belli ki Güney Akım rahatsız ediyor. Yeni bir gelişme olarak bildireyim Bakan Boyko bugün Türkiye’ye gidiyor. Muhtemelen enerji çeşitliliğini arttırmak için girişimlerde bulunacak. Ukrayna, Türkiye’den Körfez’in petrol ve sıvı gazını tankerle boğazdan daha fazla geçirmek için talepte bulunabilir.

Çünkü Karadeniz’deki liman şehri Odesa’da büyük bir sıvı gaz terminali kuruluyor. Bu konuda Türkiye ile birlikte çalışmak istiyor.

Rusya’nın Güney Akım hamlesine karşılık olarak Ukrayna tarihinde ilk kez Avrupa’dan doğal gaz aldı.

Ukrayna hâlihazırda Almanya’dan doğal gazın bin metreküpünü 360 dolardan Rusya’dan ise 430 dolardan alıyor. Şimdi binde bir oranında da olsa spot piyasalardan ucuz gaz bulabileceğini Rusya’ya gösterdi. Biz de kullanmadığımız doğal gazdan dolayı Gazprom hazretlerine milyarlarca dolar ceza ödeyeceğimize Yunanistan gibi ihtiyacı olan komşulara satabiliriz.

Ayrıca, Ukrayna 2 yıldır Rusya’dan doğal gazda indirim talep ediyor. İndirim konusundaki hiçbir sonuca varamadı. Doğal gaz anlaşmasında ülkeyi zarara uğrattığı gerekçesiyle eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko da sırf bu yüzden hapse atıldığını unutmamak lazım.

Gazprom geçen hafta Ukrayna tarafın gaz indirim talebine yeniden yine yeninde hayır ile cevapladı. Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov ise bunun üzerine Ukrayna’nın daha fazla pahalı Rus gazını almayacağı yönünde açıklamalar yaptı.

Ukrayna doğal gaz konusunda Rusya ile sıkıntı yaşasa da iki ülkenin diğer alanlardaki ilişkileri genel olarak iyi gözüküyor. Ancak Ukrayna doğal gaz alımı konusunda yeni bir rota çizmek zorunda kalacak gibi.

Türkiye’ye gelince Türkiyelik bir durum yok bu gelişmelerden ülkemizin etkileneceğini zannetmiyorum.

Ukrayna ile Rusya’nın gaz gerginliğinde gaza gelmeye gerek yok.

YUNUS ERDOĞDU | WWW.UKRAYNAHABER.COM

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu