Haberler

Kiev’deki Türk ve Azeri gençler birlikte hareket edecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın telkinleriyle 6 yıla yakın bir sure önce kurulan ve kurulduğundan bu zamana kadar sayısız etkinliğe imza atan Ukrayna-Türkiye Türk Öğrencileri Derneği (UTUOD), yine oldukça ses getirecek bir icraat gerçekleştirdi.

Türkî Cumhuriyetlerimizden biri, aynı zamanda gönül bağımız olan Azerbaycan’ın Ukrayna’daki Öğrenci Derneği ile UTUOD Yönetim Kurulu üyeleri bir araya gelerek bazı kararlar aldı.

Azerbaycan Gençler Teşkilatı’nın ev sahipliğinde ve dernek ofislerinde gerçekleştirilen toplantıda, Azeri tarafından Dernek Başkanı Anar Tahirov ve üyeleri, UTUOD tarafından ise UTUOD Onursal Başkanı Erhan Baydı, Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavlak, Başkan Yardımcısı Seyit Coşkun ve Genel Sekreter Remzi Sürtücü hazır bulundu.

UTUOD
Onursal Başkanı Erhan Baydı; “Bu kararlar neticesinde, Ukrayna’daki sayıları 500 bini bulan Azeri kardeşlerimizle birlikte ortak hareket etme, yapılan etkinliklerde ve faaliyetlerde birlikte boy göstermek ve yapılan çalışmalarda karşılıklı yardımlaşmak üzere anlaşmaya vardık” dedi.

UTUOD’un iki dönemdir başkanlığını yürüten, bu seneden itibaren ise onursal başkanlık görevi ile çalışmalara katkıda bulunmaya devam edecek Erhan Baydı, toplantı ile ilgili şunları söyledi:

“Bugün burada Azeri kardeşlerimizin davetiyle gerçekleştirdiğimiz toplantıda bir takım kararlar aldık. Netice itibariyle iki komşu ve dost ülke Türkiye ve Azerbaycan’ın, yine bu iki ülkeye çok da yabancı olmayan Ukrayna’da öğrenim gören evlatları olarak, birlikte faaliyette bulunma noktasında prensipte anlaştık. Önümüzdeki günlerde tekrar birleşip, her iki tarafın da tam kadro yönetim kurulu olarak katılımı ile buluşma sağlayıp önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğimiz etkinlik organizasyonlarında birlikte yapacağımız çalışmalarla ilgili kararlar alacağız. Buradaki en sevindirici durum ise, Azeri kardeşlerimizle birlikte kullanabileceğimiz, merkezde, ulaşımı kolay bir ofis merkezi olacak olmasıdır. Bu seneye kadar KPİ’nin bizlere sağladığı bir öğrenci temsilci ofisinde faaliyetlerimizi yürütmeye çalışıyor, bu konuda sıkıntı yaşıyorduk. Birçok öğrencimizle temas sağlamakta zorlanırken, UTUOD gibi bir kurumun tek bir üniversitenin bünyesindeymiş görüntüsü vermesi bizlere sıkıntı yaşatıyordu. Fakat bundan böyle Ukrayna’da, başta başkent Kiev’de öğrenim gören arkadaşlarımız olmak üzere, her öğrenciye hitap eden, herkesin her an kolay bir şekilde ulaşabilecekleri bir dernek ofisini kazandırmış olacağız. Umarım bu birliktelik tarihten bu yana olduğu gibi hepimize faydalı ve hayırlı olur.”

Buluşma ve kaynaşma toplantısında Türkiye ve Azerbaycan kültürünün, bu birleşimden sonra çok daha iyi tanıtabileceği ve her iki ülkenin burada yaşayan ve öğrenim gören öğrencilerinin yaşadığı sorunlar ile çözümleri konusunda ortak hareket etmenin faydaları üzerine konuşuldu.

Her iki derneğin de güçlü yapılanması ve adından söz ettiren faaliyetlerde bulunması sebebiyle ayrı ayrı tanınan ve bilinen dernekler olması bir yana, bu birlikteliğin getireceği faydalar da tarihte yerini alacaktır. Her iki ülkenin burada yaşayan öğrencilerinin kurdukları derneklerle, Ukrayna’da daha faal ve etkin çalışmalarla boy gösterecek olmaları oldukça ilgi çekecek ve beğeniyle karşılanacak, büyükleri bu konuda sevindirecek bir çalışma olacaktır.

YUNUS ERDOĞDU | WWW.UKRAYNAHABER.COM

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu