Haberler

Ukrayna nüfusu 15 yıl içinde 7 milyon kişi azaldı

Ukrayna’da bütün teşviklere rağmen nüfus hızla kan kaybediyor. Son 15 yıl içerisinde Ukrayna nüfusu yaklaşık 7 milyon kişi azaldı.

Çernobil faciası ile sarsılan ülkede ölümlerin yüzde 80’i kansere ve kalp hastalıklarına bağlı gerçekleşiyor.

Ukrayna Parlamentosu Sağlık Sorunlardan Komisyonu Başkanı Tatyana Bahteyeva Avrupa’da nüfusun en hızlı düştüğü ülkenin Ukrayna olduğunu söyledi.

Her sene yaklaşık 700 bin Ukraynalının öldüğünü ifade eden Tatyana Bahteyeva, ülke nüfusunun 52,2 milyon kişiden 45,6 milyona gerilediğini bildirdi.

Bahteyeva; “Bu kaybımız Danimarka, Gürcistan, Finlandiya ve Norveç gibi ülkelerin mevcut nüfusuna mukabil geliyor. Vatandaşlarımız Avrupalılara göre ortalama 12-13 yıl daha az yaşıyor. Sağlıksız beslenme ve zararlı alışkanlıklar normal hale geldi. Ülkemizde kalp ve damar hastası neredeyse 12 ile 14 milyon kişi var ve 1 milyondan fazla Ukraynalı kanser ile boğuşuyor. İşte bu iki hastalıklardan Ukrayna’daki ölümlerin oranı yüzde 80’i buluyor.” dedi.

Uzmanlar Ukrayna’daki nüfus düşüşünü Ukraynalıların sağlıklarına dikkat etmemelerine bağlıyor.

ÇOCUK TEŞVİKLERİ ARTACAK

Hızla nüfus kaybeden ülkede çocuk sahibi ailelere verilen teşvikler de arttırılıyor. Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada doğum yardımlarını daha da arttıracağını söyledi.

Nikolay Azarov, birinci çocuk için yapılan maddi yardımın yılsonuna kadar yaklaşık 3 bin 600 dolar, ikinci çocuk için 7 bin 200 dolar üçüncü ve daha fazla çocuk için 14 bin 400 dolara kadar yükselteceklerini söyledi. Böylelikle 3 çocuğu olan bir aile devletten yaklaşık toplam 25 bin 200 dolar yardım alacak.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu