Haberler

PKK, Bingöl’de istihbaratı böyle almış!

Bingöl ‘de önce 8 polisi, hemen ardından 10 askeri şehit eden saldırılarda teröristlerin kritik istihbaratı İsrail yapımı yüksek teknoloji ürünü ‘casus cihazlar’la sağladıkları tespit edildi. Karlıova ilçesinde polisleri taşıyan minibüs ile Bingöl-Muş karayolunda silahsız askerleri taşıyan otobüslerin hareket saatlerinin teröristlerce nasıl tespit edildiğini araştıran güvenlik güçleri çarpıcı ayrıntılara ulaştı. PKK ‘lıların, hem telsiz hem de GSM hatlarını dinleme özelliğine sahip cihazlarla saldırı öncesi istihbarat çalışması yaptığı, polis ve askerleri taşıyan araçların hareket saatlerini bu yolla belirlediği öğrenildi. Bunun için aylar öncesinden çalışmalara başlayan örgüt, kurduğu paravan şirket kanalıyla İsrail’in Tadiran Telekom şirketinin ürettiği cihazları satın aldı. Türkiye’ye sokulan yüksek teknoloji ürünü cihazlarla bölgede bir süre ‘dinleme’ faaliyetinde bulunan teröristler, polis ve askerlerin sevk saatlerini belirleyerek saldırıyı gerçekleştirdi.

Avrupa Birliği ülkelerinde kültürel faaliyetler dışında hareket alanları sınırlanan terör örgütü, yeni nesil iletişim araçlarını Türkiye’deki PKK’lılara ulaştırmak için ilginç bir yola başvurdu. Cihazların alımı için önce paravan bir şirket kuruldu. Geçtiğimiz şubat ayında İsrailli firmayla anlaşan örgüt, toplamda 95 adet casus cihazın alımı için sipariş verdi. Aynı ay başlatılan teslimat haziran ayına kadar devam etti.

Şubat ile haziran ayları arasındaki 5 aylık sürede PKK, İsrail’den 41 adet Aviyonik sırt tipi, 19 adet hava katmanlarından yansımalı ve örgüt içinde ‘Point-Point’ diye adlandırılan sistem ile 35 adet de VHF/UHF role telsiz sistemini satın aldı. Teröristler omuzda taşınabilen bu casus cihazlarla bölgede güvenlik güçlerinin frekanslarına girip dinlemeler yaptı. PKK’lıların kullandığı İsrail üretimi cihazların GSM hatlarını dahi dinleyebilme özelliğine sahip olduğu öğrenildi. Örgütün Güneydoğu’ya kalabalık gruplar halinde saldırı planını da içeren yeni terör stratejisi gereği, yüksek teknoloji içeren ürünlerin acil olarak tedarik edilip, 5 ay içinde teslimatının tamamlandığı kaydedildi. Askerlerin geçiş güzergahlarıyla saatlerini, güvenlik güçlerinin telsiz ve telefonlarına yaptığı casus dinlemelerle öğrenen teröristler, ardı ardına saldırılar yaparak önce 8 polisi, ardından ise 10 askeri şehit etti.

Telsiz ve telefonları teröristler dinlemiş

Önceki gün Elazığ’daki Kabul Toplama Merkezi’nden (KTM) askerlerin toplu halde hangi saatte yola çıkacağı, sınırlı sayıdaki personel dışında kimseye söylenmemişti. Elazığ’dan yola çıkan ve bir grup askerin Bingöl’de bırakılması sonrası Muş’a doğru devam eden konvoy ormanlık alanda saldırıya uğramış, otobüslerde bulunan 167 askerden 10’u şehit olmuştu. Terör örgütünün, askeri konvoyun yola çıkışıyla ilgili istihbaratı nasıl elde ettiği konusuna yoğunlaşan güvenlik güçleri, PKK’lıların İsrail yapımı cihazlarla bölgedeki GSM hatlarını ve telsizleri dinlediğini belirledi.

YENİ ŞAFAK

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu