Haberler

Türk Kızılayı Samsun Şubesi Heyeti, insani yardım için Kırım’da

Türk Kızılay’ı Samsun Şubesi üyelerinin, Ukrayna’nın Kırım Saki kasabası ziyaretinin ikinci aşaması bölgenin önemli şehirlerinden Bahçesaray ile devam etti. Bölgede yapılacak yardım çalışmalarına ilişkin incelemelerde bulunan heyete yoğun ilgi gösterildi.

Türk Kızılay’ı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin Başkanlığı’nda, Başkan Yardımcısı Mehmet Levent Sürek, Şube Sekreteri Levent Coşkun ve Şube Muhasibi Kamuran Toker’den oluşan heyet, bölgede yapılacak yardım çalışmaları tespiti ile birlikte dizi ziyaret gerçekleştirdi. Bölgenin önemli şehirlerinden Bahçesaray’da, Bahçesaray Valisi İlmi Umer’i ziyaret ederek bir süre görüşen Türk Kızılay’ı Samsun Heyeti, daha sonra Han Sarayları, Gaspıralı İsmail’in Müzesi, Zincirli Medrese, Gazi Giray Han Türbesi, dönüş yolunda ise Kültür ve El Sanatları Merkezi’ni gezdi.

Gezi ile ilgili açıklamalarda bulunan Türk Kızılay’ı Samsun Şube başkanı Mustafa Keskin, “Akşam saatlerinde gelişimizi TV haberlerinden öğrenen Ukrayna Ahıskalıları Vatan Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Kırım Bölge Başkanı Nurettin Nezir’in talebi üzerine bir araya gelerek bir süre görüştük. Nurettin Nezir’den yaklaşık 10 bin civarında mülteci şeklinde yaşayan ve geçici olarak belirli bir bölgede yaşamaya mecbur tutulan Ahıska Türklerinin meseleleri hakkında bilgi aldık. Bizden temel ihtiyaçlara yönelik insani yardım talebinde bulundu.” dedi

Türk Kızılay’ı Samsun Heyeti daha sonra, Karasupazar Kasabası ziyaret ederek, Belediye Başkan Yardımcısı Hakim Bey ve yörenin iş adamları ile Belediye binasında bir süre sohbet etti.

Yapılan görüşmelerden sonra Türk Kızılay’ı heyeti, Türkiye Cumhuriyeti Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı – TİKA tarafından onarımı ve tefrişi tarafından yapılan Kırım Tatar Çocukları anaokulunu gezdi.

Toplantı hakkında Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin, “Toplantıda Sakili yetkililerin Saki’ye bir Türk Hamamı yapılması isteği de oldukça ilgi çekici olmuştur. Saki Kızılhaçı yetkililerinin Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanlığımız ve Genel Başkanlığımıza hitaben yazdıkları mektupları ile Samsunumuzun İlkadım ve Atakum Belediyelerine yönelik kardeş şehir tekliflerine yönelik mektupları tarafımıza teslim edilmiştir.” diye görüş belirtti.

Türk Kızılayı Samsun Şubesi’nin Ukrayna’nın Kırım Saki Kasabası ziyaretinin son aşaması, Kırım Haber Ajansı Genel Koordinatörü, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Türkiye Danışmanı İsmet Yüksel ile yapılan görüşme devam etti.

FATİH YALÇINER | SAMSUN – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu